I 2002 blev Udenfor Sæsonen skabt på initiativ af sangskriver og musiker Steffen Brandt og Gunnar Madsen fra ROSA/SPOT, der i samarbejde med Bornholms Kulturuge og Musikhuzet Bornholm, ville bringe et unikt musikkoncept til klippeøen. Det musikalske ensemble kurateres hvert år af Steffen Brandt. Tanken med initiativet var – på tværs af musikalske stilarter og kunstneriske genrer – at bringe nye, kunstneriske talenter i spil sammen med mere erfarne artister og musikere. Hvert år består af nye solister og nyt repertoire, der på tværs af genrer, køn, alder og udtryk skal skabe sammenhængskraften mellem det erfarne og det nye.

Udenfor Sæsonen produceres af SPOT Festival i samarbejde med Musikhuzet i Rønne og støttes af Augustinus Fonden, Bornholms Kulturuge og Bornholms Regionskommune.

Styregruppen for initiativet består af  kunstnerisk leder, Steffen Brandt, Gitte Wille og Gunnar K Madsen.
For tilrettelæggelse og produktion står Michael Callesen, Lene Prang og Rasmus Wehner fra SPOT i samarbejde med Musikhuzet i Rønne.


Udenfor Sæsonen gennem tiden

2021
Steffen Brandt
Poul Halberg
Kajsa Vala

Strygeensemble: Sofia Kayaya, Josefine Weber, Cæcilie Balling og Josefine Opsahl

Gustaf Ljunggren (SE), Christoffer Møller, Jeppe Skovbakke og Jeppe Gram

23. september: Campus Bornholm
24. september: Kyllingemoderen, Aakirkeby
25. september: Musikhuzet, Rønne

2020
Steffen Brandt
Dario Campeotto
Ginne Marker

Strygeensemble: Mika Persdottor, Josefine Weber, Cæcilie Balling og Josefine Opsahl

Gustaf Ljunggren (SE), Christoffer Møller, Jeppe Skovbakke og Jeppe Gram

17. september: Campus Bornholm
18. september: Kyllingemoderen, Aakirkeby
19. september: Musikhuzet, Rønne

2019
Steffen Brandt
Karmen Rõivassepp
Morten Nørby

Strygeensemble: Laura Ziani, Josefine Weber Hansen, Cecilie Balling og Josefine Opsahl

Gustaf Ljunggren (SE), Christoffer Møller, Jeppe Skovbakke og Jeppe Gram


19. september: Brohuset, Allinge
20. september: Kyllingemoderen, Almindingen
21. september: Musikhuzet, Rønne

2018
Steffen Brandt
Pernille Rosendahl
Sys Bjerre 

Strygeensemble: Vero Panitch, Amalie Kjældgaard Kristensen, Josefine Weber Hansen og Ida Nørby

Gustaf Ljunggren (SE), Christoffer Møller, Jeppe Skovbakke og Jeppe Gram

20. september: Kyllingemoderen, Almindingen
21. september: Strandhotellet, Sandvig
22. september: Musikhuzet, Rønne

2017
Steffen Brandt
Eivør (FO)
Helgi Jonsson (IS)
Rasmus Lyberth (GL)

Gustaf Ljunggren (SE), Christoffer Møller, Jeppe Gram og Jeppe Skovbakke



21. september: Scala, Gudhjem
22. september: Kyllingemoderen, Almindingen
23. september: Musikhuzet, Rønne

2016
Steffen Brandt
Katinka
Marie Hageltorn Christiansen
Mathias Heise
Lis Sørensen

Gustaf Ljunggren (SE), Christoffer Møller, Jeppe Gram og Jeppe Skovbakke

22. september: Kulturhuset Frem, Svaneke
23. september: Christianshøjkroen, Kyllingemoderen, Almindingen
24. september: Musikhuzet, Rønne

2015
Steffen Brandt
Mikkel Egelund Nielsen
Josefine Opsahl
Carl Emil Petersen
Signe Svendsen

Jeppe Skovbakke, Jeppe Gram, Christoffer Møller og Bent Clausen


17. september: Scala, Gudhjem
18. september: Kyllingemoderen, Almindingen
19. september: Musikhuzet, Rønne

2014
Steffen Brandt
Annisette
Per Vers
Cecilie Trier
Heidi Mattson

Jeppe Gram, Jeppe Skovbakke, Gustaf Ljunggren (SE) og Christoffer Møller

18. september: Kyllingemoderen, Almindingen
19. september: Månen, Christiansø
20. september: Musikhuzet, Rønne

2013
Steffen Brandt
Marie Key
Selene Munòz
Stine Pilgaard
Søren Høst

Christoffer Møller, Gustaf Ljunggren (SE), Jeppe Skovbakke og Per Ekdahl (SE)


19. september: Bornholms Kunstmuseum, Gudhjem
20. september: Kyllingemoderen, Almindingen
21. september: Musikhuzet, Rønne

2012
Steffen Brandt
Nive Nielsen (GL)
Disa (IS)
Teitur (FO)
Rasmus Schjærff Kjøller

Gustaf Ljunggren (SE), Christoffer Møller, Jeppe Skovbakke og Jeppe Gram

20. september: Scala Gudhjem, Gudhjem
21. september: Kulturhuset Frem, Svaneke
22. september: Musikhuzet, Rønne

2011
Steffen Brandt
Sanne Salomonsen
Kira Skov
Jakob Bro

Nicolai Munch-Hansen, Ned Ferm (US), Mads Hyhne, Søren Kjærgaard ogJakob Høyer


22. september: Strandhotellet, Sandvig
23. september: Kyllingemoderen, Almindingen
24. september: Musikhuzet, Rønne

2010
Steffen Brandt
Fallulah
Josefine Klougart
Ditte Fromseier
UFO Yepha

Gustaf Ljunggren (SE), Christoffer Møller, Jeppe Skovbakke og Jeppe Gram

23. september: Kulturhuset FREM, Svaneke
24. september: Strandhotellet, Sandvig
25. september: Musikhuzet, Rønne

2009
Steffen Brandt
Povl Dissing
Andrea Pellegrini
Jonas Fromseier Mortensen
Oh Land

Gustaf Ljunggren (SE), Christoffer Møller, Jeppe Skovbakke og Jeppe Gram.


16. september: Kulturhuset FREM, Svaneke
17. september: Strandhotellet, Sandvig
18. september: Musikhuzet, Rønne

2008
Steffen Brandt
Aura
Kasper Eistrup
Benny Andersen
Annika Aakjær
Bjarke Mogensen

Gustaf Ljunggren (SE), Christoffer Møller, Jeppe Skovbakke og Jeppe Gram

18. september: Scala Gudhjem, Gudhjem
19. september: Kyllingemoderen, Almindingen
20. september: Musikhuzet, Rønne

2007
Steffen Brandt
Jørgen Leth
Palle Mikkelborg
Mads Mouritz/Lone Hørslev
Ane Trolle

Gustaf Ljunggren (SE), Christoffer Møller, Jeppe Skovbakke og Jeppe Gram


20 september: Strandhotellet, Sandvig
21. september: Kyllingemoderen, Almindingen
22. september: Musikhuzet, Rønne

2006
Steffen Brandt
Sebastian
Sara Grabow
Kira Skov
Randi Laubek

Gustav Ljunggren (SE), Christoffer Møller, Jeppe Skovbakke og Jeppe Gram

21. september: Scala Gudhjem, Gudhjem
22. september: Kyllingemoderen, Almindingen
23. september: Musikhuzet, Rønne

2005
Steffen Brandt
Eivør Pálsdottir (FO)
Niels Skousen
Julie Maria

Gustaf Ljunggren (SE) & Christoffer Møllers Trio


22. september: Scala Gudhjem, Gudhjem
23. september: Møbelfabrikken, Nexø
24. september: Musikhuzet, Rønne

2004
Steffen Brandt
Dicte
Lars H.U.G.

Henriette Sennenvaldt & Ensemble MidtVest

16. september: Hotel Sandvig, Sandvig
17. september: Møbelfabrikken, Nexø 
18. september: Musikhuzet, Rønne

2003
18. September
Sebastian & Lise Westzynthius (Møbelfabrikken, Nexø)
Halfdan E, & Randi Laubek (Grønbechs Gård, Hasle)
Steffen Brandt & Harald Haugaard (Kulturhuset FREM, Svaneke)

19. September
Sebastian & Lise Westzynthius (Rønne Theater, Rønne)
Halfdan E. & Randi Laubek (Forsamlingshuset Månen, Christiansø)
Steffen Brandt & Harald Haugaard (Scala, Gudhjem)
September 20: Galla show all participants (Musikhuzet, Rønne)
2002
19. September
Allan Olsen & Marie Frank (Scala, Gudhjem)
Alberte Winding & Tobias Trier (Bornholms Kunstmuseum)
Steffen Brandt & Tina Dickow (Bornholms Textil Seminarium, Hasle)

20. September
Allan Olsen & Marie Frank (Forsamlingshuset Månen, Christiansø)
Alberte Winding & Tobias Trier (Glas & Keramikskolen, Nexø)
Steffen Brandt & Tina Dickow (Svanekegården, Svaneke)

21. September
Galla show – all participants (Musikhuzet, Rønne)