About

Contact information
Email: info@spotfestival.dk
Phone: +45 71 74 71 22

For press inquiries
Email: presse@spotfestival.dk

Address
SPOT Festival
Vester Allé 15
8000 Aarhus C
Denmark

The 2024-edition will be the 29th time SPOT Festival will unfold in the very heart of Aarhus, taking place on May 3rd and 4th. As always, the program is a mixture of the best, new, and most inspiring Danish and Nordic artists, showcasing the current and future trends in music.

SPOT has been a recurring festival since 1994, spreading new music throughout the city of Aarhus in the spring. The festival has been a launching pad for Danish and Nordic artists pursuing the dream of conquering both the Danish and international stages. It is a diverse musical experience space, where people from the industry mingle with the audience in the pursuit of experiencing current trends and talents from music’s many layers of talents.

Since the beginning, the purpose of SPOT has been to create and develop a platform for Danish and Nordic music, and the line-up includes debutants as well as more established artists who are of interest to either national or international music distributors, industry and culture people, media, as well as, of course, the new music’s alert and curious audience. The diversity and potential of the music unfolds at full steam when SPOT once again takes over Aarhus in May.

Secretariat

Albert Fajardo-Helmig
Booking and Project Coordinator
Gunnar K. Madsen
Project Coordinator
Helene Aagaard
Accounting assistant
Katrine Friis Sønderby
Booking and Production Coordinator
Laura Carlsen
Site Production Coordinator
Lene Prang
Accounting and Bookkeeping Coordinator
Michael Callesen
Head of Production
Mille Raaby Jensen
PR, Communication and Marketing Coordinator
Rasmus Wehner
Head of Secretariat, Deputy Manager
Rikke Andersen
CEO, Head of SPOT

Archive

2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994

802 ∙ Aarhus Kammerorkester ∙ AGGi ∙ AKABANGA ∙ Alexander Oscar ∙alga ∙ ALOO ∙ Alpas Ave ∙ Alvah (NO) ∙ Ammar808 (TN) ∙ Among Phanthoms ∙ ANKAH ∙ Anthon Edwards ∙ Antistatic ∙ ANYA ∙ APHACA ∙ Ari Árelíus (IS) ∙ ASA (FO) ∙ Asbjørn ∙ Asta Norr ∙ Astrid Engberg ∙ Astrid Helena ∙ Athelas Sinfonietta ∙ Aya Vedige ∙AySay ∙ Bab L’Bluz (FR) ∙ Baby Did A Bad Thing ∙ Batukizer ∙ Bavé (SE) ∙ Beinir (FO) ∙ Berg ∙ Bette ∙ Betty Bass ∙ Big Mess ∙ Biga Afro ∙ Blikfang ∙ BOABOA ∙ Boy With Apple (SE) ∙ Brimheim ∙ BRITZ (NO) ∙ BUKHAR presents Berrin Bas ∙ BÆNCH ∙ Cano ∙ Charlotte-Amalie fest. Who Killed Bambi ∙ CHIEF ∙ CHÆK ∙ Clapper ∙ Clean Out Louis ∙ Clothing Club ∙ Cucuun ∙ Dahl/Miilmann/Marker ∙ Dahlin ∙ Damkapellet ∙ Data ∙ Dear Anaïs ∙ Deb Foam ∙ Delusional Girl ∙ Diane Emerita (SE) ∙ DJ Sabs ∙ Doed Asfalt ∙ Dos Santos ∙ Dupont ∙Dusin ∙ Døgg Nónsgjógv (FO) ∙ Dør I Dine Arme ∙ døssing ∙ døtre ∙ EF (SE) ∙ efteraar ∙ Elias Njovu ∙ Elias Rønnenfelt ∙ Ella Augusta ∙ Elsked ∙ EMIL ∙ Emil Palme ∙ Emmeluth’s Amoeba ∙ FABRÄK ∙ Faza ∙ Fenja ∙ Filosofus ∙ Filuka ∙ Forsling&Hauch ∙ Forræder ∙ Frequens ∙ Føns ∙ Gadekær x Kaika ∙ Gennem Tågen ∙ genskaer ∙ GiddyGang & Vuyo (NO) ∙ Girl With Studio ∙ Girls in Airports x Teitur ∙ Godt Gået Frej ∙ Goss ∙ GRETA ∙ Groove Junction ∙ Gugusar (IS) ∙ Gustav Bjerrum ∙ GUZO ∙ Han Herman (NO) ∙ Hjalte Ross ∙ Holdo ∙ Hollow Ship (SE) ∙ hun_sagde ∙ Hvalfugl ∙ Håkon Berre – Mirror Matter ∙ IDA KUDO ∙ Ida Nielsen ∙ iiris ∙ ilinx ∙ ILMA ∙ Infant Finches ∙ Ingrid Jasmin (NO) ∙ IVAN$ITO ∙ Ivan W.B. ∙ Jack G ∙ Jacob Bellens ∙ Jaquita (IE) ∙ Jasser ∙ Jeremy Troy ∙ Jessie Ka ∙ Joalin (FI) ∙ Johanna Denning Kvartet ∙ Jolie Kubini ∙ Jonah Wright ∙ JOSVA ∙ jung ∙ Justine Boesen ∙ Kaizer ∙ KAKA ∙ Kalaha ∙ Kalpi ∙ Karambolage ∙ Karen Juhl ∙ Karen Nice ∙ KEDDE ∙ Kejser ∙ Ki! ∙ Kindsight ∙ Klostermand ∙ KLØVER ∙ Komorebi Garden ∙ KRIS ∙ KUCHULU ∙ Kundo ∙ Kunstig Intelligens ∙ Lasse Matthiessen ∙ Laura Bugtrup ∙ Lea Eyðbjørg ∙ Lea Kampmann (FO) ∙ Left Up Right ∙ LIFESICK ∙ Lightchapter ∙ Lihme ∙ LIN ∙ LuckyPause ∙ maenske ∙ MAGNUR ∙ Magnus Münster ∙ Malene ∙ Maline ∙ Malte Sanggaard ∙ Mathilde Falch & The Band ∙ Maria Faust Jazz Catastrophe: 3rd Mutation ∙ Marli ∙ Mazivila ∙ MC Hansen ∙ Meike ∙ Melodi Ghazal ∙ Merro8 ∙ Merry ∙ MILEZ ∙ Miller ∙ Misty Coast (NO) ∙ Miriam Mandipira & The Soul Family ∙ Mona Moroni ∙ MONSON ∙ Morice ∙ Moyka (NO) ∙ Mowgli ∙ N.E. GIRL ∙ Naked feat. Brimheim, Angående Mig, Troels Abrahamsen, Nicklas Sahl og Gustaf Ljunggren ∙ Nana Rashid ∙ Nanna Bottos ∙ NEBULAH ∙ Neon Priest ∙ Night Fever ∙ Niko Blonde ∙ Nikolaj Storebjerg ∙ NIMA ∙ Ninna Lundberg ∙ Noah Carter ∙ Nusantara Beat (NL) ∙ NYSTALGI ∙ Omar ∙ ORM ∙ P.t. ∙ Pak ∙ PALLAS ∙ Pana Radio Afterparty ∙ Peter Glosted ∙ pikipiki universe ∙ PLAIINS (DE) ∙ Pleaser ∙ Plum et moi ∙ Ponny ∙ PopFar ∙ Poptones ∙ PRISMA ∙ Projekt Livsværker ∙ Prototypen ∙ Puar Del Puente 8 ∙ pære banal ∙ Rakkerpak ∙ Rambow (NO)  ∙ Raymonde Gaunoux ∙ Rayne Waters ∙ Rebebe ∙ Rebirth In The Making ∙ Rest In Beats ∙ Rezwan Taha & Luna Ersahin ∙ Ria Qvist ∙ Rigmor ∙ Rommy Gabay (NL) ∙ Rosa Anschütz (DE) ∙ Rune Rask ∙ RÅ ∙ Samira Manners (SE) ∙ Sandløber ∙  Sara Parkman (SE) ∙ Sauna Senere ∙ Schæfer ∙ Sebastian Wibe ∙ Selma Judith ∙ Simako ∙ Simon Alejandro ∙ Simone Tang ∙ Sitrekin ∙ SKINZ ∙ Smag på Dig Selv ∙ Smetana ∙ Smokey ∙ Snooti tuut ∙ snuggle ∙ Sofie Trolle ∙ Sofie1998 ∙ Sofie Mathiasen ∙ Sophie-Lou ∙ Solsort ∙ South of Limbo ∙ St. Digue ∙ Stephanie Meincke ∙ SUNI ∙ Swartzheim ∙ SYL ∙ Sylfide ∙ Synne Sanden (NO) ∙ Søn ∙ Søn Af En Gud ∙ Tamara ∙ Taralillah ∙ Tarick ∙ TELUS ∙ Tex (SE) ∙ The Bird ∙ The Concrete Boys ∙ The Jürgen Clubs ∙ The Mukherjee Development ∙ The Three Body Problem ∙ Thea Dora ∙ Tiger På Spring ∙ Tigeroak ∙ Tjida ∙ Trubaduren ∙ Uden Ord ∙ Ultraflex ∙ UNG-SKAB ∙ URO ∙ USERS ∙ Uskut ∙ USSEL ∙ VAKUUM ∙ valgtemig ∙ Vepsestikk (NO) ∙ Verge ∙ Viacol vento ∙ Victor Aage ∙ Victor K ∙ VÍÍK ∙ Vingard ∙ Von Quar ∙ White Dwarf – Maya Westman Memorial Concert ∙ When In Doubt ∙ WIINSTON ∙ WILDR ∙ William Quist ∙ Yaeger (SE) ∙ Zuuzan ∙ Åh Buster ∙ Århus Sinfonietta ∙ Ævestaden (SE) ∙ Østen ∙ Østerlide (NO) 

Plakat, SPOT 2023

Afskum • AGGRASOPPAR (FO)• Ahead + Jaden Castro • Akabanga • Alberte Holse • Alex Vargas • alga • All Things Live Dayparty • Ameli Dot • Ana Juél • ANEMONE • Animaux Animé • Aperly High • APHACA • Atlas Bugge • August Høyen • AYO • AySay • BÆNCH • BALOOSH • Barbro • Batukizer & Ida Aya • Beharie (NO) • Big Afro • Black Tritonus • Bless You • Bríet (IS) • Caius • Caktus • CALA • Carrie mgmt Dayparty • Cashmyra(NL) • Champagne Bruce • Charlotte-Amalie • Christina Dahl Trio • Cille Dion & Claudia B • Cort Lunde • DARKOWA (NO) • DATTER • David Miilmann Group • Dayparty x Tapetown x RoFH • Dayyani •  Demersal • Diamond Frog • Dillistone • DJ LoveCatt, Mira Campau, Dee Brown & Malte Sanggaard • DJ stealyogirl • Dottie Andersson (SE) • Downtown July • døssing • døtre • Ebo Krdum • Elijah Kashmir • Ella Sandberg (SE) • Emil Kruse • Emma Elisabeth (SE) • Emma Hørlyck • Emma Nicoline • Enilora (DK/NO) • Ethel-Prisen • Evigby • Experimentarium feat. MAAD ZEN og Lasse Michelsen • Faizal Mostrixx • Fallulah • Feather Mountain • Fernanda Aleman & Black Førest • Flaskedreng • Flavio • Fouli • FRAADS • Fräulein • FVN • GäY • Get Jealous (DE) • Giift • Gob Psychic • GOMID • GUNILLA • Gunnva • Henrik Lindstrand feat. Who Killed Bambi • HIRAKI • HØST • HUMMERDRENG • i Sky • Ida Marie • iiris • IVA queendom • Jacob Aksglæde • Jasser • Jessica Florence • JJ Paulo • Joakim Moesgaard: ‘Den Sidste Nadver’ • Josephine Philip • Josie Amadonna • Ju Kaia • Julie Pavon • Kaisin • Kaizer • KALASET • KAMARA (NO) • KEDDE • Ki! • Kind mod Kind • KINDSIGHT • kingtommi • Klingra (DK/FO) • Knægt • Kollapse • KOPS • Kristian Bach • Kristina Issa (SE) • KUNDO • Kylian • KÆLERTAG • KÖZ • La Dame Blanche (CU/FR) • Lara Luna • Lasse Skriver • Lav Sol (NO) • LIFT OFF Dayparty • LIVLØS • Louise Schrøder • Love People • Lucky Lo (SE) • Lueenas • Lyst • MAAD ZEN • Maaneland • Mads Bøystrup • Mads Langelund • Magnus Münster • Magnus Tempels • Majke Voss • Maline • MALU • Marcus.wav • Marekvist (NO) • Marius Ziska (FO) • Mary Anne’s Polar Rig (SE) • MAS • Maurice • Meejah • Mekdes • Michelle Ullestad (NO) • Mig og Harald • Mirror To The Moon • Mona Moroni • Mødest • Naked feat PATINA, Pil, Selma Judith, Elias Bender Rønnenfelt og Gustaf Ljunggren • Nakkeknaekker • Nana Jacobi • Nemo • Nicotine Nerves • Niilas (NO) • NINV (NO) • Nøx • Ny Skole Patina • O/RIOH • OhWell Masterclass • Olivver • Omsorg • orbit (DE) • Our Broken Garden • PÄLET • Pan Bonka • Pater • Pil • Polly • Ramón (NO) • Rangleklods • RISE ABOVE (NO) • RIVERHEAD • ROYA • Salamanda (DE) • Sara Lina • Sauna Senere • Sei Selina (NO) • Sein Forfest • Selma French (NO) • Senso • Shoking Studios • Signhild • SIKHA • Sista Bossen (SE) • Sitrekin • SKAAR (NO) • SKRAEK • Slørede Linier • Smag På Dig Selv • Smugler • Solbrud • Soundvenue Live x Barselona • South of Limbo • SPOT Afterparty 2023 PromNight Records • Steeby (NL) • Stella • Styrtdyk • SUNI • Superserious (IS) • Supertonser • SVEA (SE) • Svea S • SVIN • Swartzheim • Sylfide • Symbio (SE) • Taisia • Tamara (DK/FO) • Tandem • Teddy Failure (SE) • Temple of Scorn • Tender Youth • TERESE • Terrorpy • The Boo Boo Bama Orchestra (SE) • The Preachers • Thor Farlov • THORHAN (DK/TR/IS) • Tomode (SE) • Trader • Tranquil Union • Tredjeperson • Trefork • Trubaduren • TUHAF • Tundra • TURING • TYR (NO) • Uden Ord • Uhørt Dayparty • Upploppet (SE) • USSEL • VILMA • Vingborg/Valencia • VVE Collective • We Do Music Dayparty • WIDE • William Gerdes • William Torp • Willone • Yakuza • Zar Paulo • ØNDI • Århus Sinfonietta+ feat. Josefine Opsahl

Plakat, SPOT Festival 2022

144hz • A Fo! • Afskum • Agnes Hartwich • Alto Aria • Amina • Antonius • Aphyxion • Arn • Ash Olsen (NO) • Astaa • Astrid Cordes • Astrid Sonne • Aura • Ava • Ba Balance • Baby Bino • Baske • Baujillaud • Bette • Black Førest • Black Tower • Blikfang • Blæst • Brandon Beal & The Pink Cafe • Brenn. (NO) • Brimheim • Brunsten • Bænch • Bøystrup • Canvas. • Carmie • Casper Amba • Charlotte-Amalie • Christian Høgh • Combos (NO) • Crush String Collective • Cxcx Chu Chu • Cynn (NL) • Danefae • De Jammerlige • Dizzy Mizz Lizzy • Dj Young Oldemor • Eee Gee • Elca • Embassy Sessions • Emely • Emmadop • End Of Fun (SE) • Ericka Jane • Eyal Lovett Trio • Eyes • Faber • Fabräk • Fat Cat Trio • Favorite Things • First Hate • Flava • Fox Paloma • Fozza • Frode • Gabifeugo (NO) • Galge • Ghazal • Giddy Goye • Ginne Marker • Girlcrush • Go Go Berlin • Gobs • Gorgeous • Goss • Guiding Star Orchestra • Hamilton • H.E.R.O. • Hedda Mae (NO) • Holm • Hun_sagde • I Sky • Icekiid • Iomfro • Iris Gold • Iris Loom • Iver • Jeppe Kamper • Jeremy Troy Dj Set • Jeuru • JJ Paulo • Joe & The Shitboys (FO) • Johanna Elina Sulkunen Sonority • Johnas- K • Jon Norman • Jonas Ringtved • Julie Ellinor • Julie Pavon • Junglelyd • Kalas • Kalaset • Kamma • Kellermensch • Kind Mod Kind • Kleo • Komorebi Garden • La Dame Blanche (CU/FR) • La Oh • Lamentari • Lamin • Les Filles De Illighadad (Ne) • Lights Of Tomorrow • Lisa Wanloo (Se) • Lite Kite • Little Winter • Loose Ends • Lotus Noir • Lucky Lo (SE/DK) • Lukas Vanggaard • Luna Ersahin & Rezwan Taha • Luster • Lydmor • Lyra • M. Byrd (DE) • Maddy • Magly (DK/NO) • Maise • Marcus.Wav • Marí • Maria Mazzotta (IT) • Marshall Cecil • Martin Buster • Martin Zeppelin • Masxbjørn • Mira Siegel • Modest • Mp.Oxford • Mystery Of Midnight • Mødest • Mørkeblødt • Nakkeknaekker • Nausia • Neon Priest • Nevesta’s Voice • Nikocorlin • Nonsens X Spot Official Afterparty • Ny Skole Patina • Olga Witte Organ Trio No. 2 • Ohnothing • Ora • Orochen (SE) • Pan Bonka • Pater • Pauline • Pikipiki Universe • Pil • Pind • Plekton • Prisma • Prize For The Future • Pumps • Resa Saffa Park (NO) • Reveal Party • Rigmor • Rikke Thomsen • Rinsin’ Sound Crew • Sagt Pænt • Saso • Sauna Senere • School Of X • Sein Freestyle Battle • Selma Higgins • Shkoon (DE/SYR) • Shooter Gang • Sibz (UK) • Siné • Sivas • Smugler • Sofie1998 • Sophia Hp • Spraglgevær • Statisk • Stine Klingsten • Stine Tikjøb • Supersport! (IS) • Sylfide • Szim • Søs Gunver Ryberg & Aarhus Symfoniorkester • Tachys • The Slow Scare • Them (Dj) • Thorbjørn Risager & The Black Tornado • Thorhan (TR/DK/IS) • Torch • Total Hip Replacement (DK/GH) • Tp4 • Trubaduren • Tsunnami • Turing • Ublu • Ung-Skab • Urban Connection • Uro • Vakt • Vaev Feat. Mia Guldhammer • Venus Future • Verdens Sidste Idé • Vesselil • Víík • Wailing Dunes • Walkpalmer • Wide • Xander Linnet • Xola • Yo Johnny • Zaar • Zar Paulo • Zonet

Plakat, SPOT Festival 2021

(0) • Abekejser • AGGi DiX •Aksglæde • Alpas Ave • Alsace • Amanda Bøg • Amina • Andreas Odbjerg • Angående Mig • aomame • Assegai • Astrid Cordes • Athletic Progression • Atusji x Jijikusanda • AV AV AV • AySay • Baby In Vain • Barbro • BARROW • BATHSHEBA • Bbybites • BEINIR (FO) • Benny Jamz • between mermaids and me • Betty Bass • Bjonko • Blaue Blume • Blæst • Bonad • Brimheim • Bror Gunnar Jansson (SE) • Brothers Moving • Browsing Collection (SE) • CABAL • Caius • CALA • Calby • Carl Knast • carrie white • Cell7 (IS) • Charlotte-Amalie • Clara • Color, The Blind • Daddy Long Legs Orchestra • Danser Med Piger • David Mølhede & Rundt Omkring • Dawda Jobarteh & Stefan Pasborg • Dayyani • De Place / Bøgh / Gambula • DEAD STAR TALK • Deadpan • Debbie Sings • Dopha • El Universe • EmmaDop • Enilora • error.is.human • Eugene • FABRÄK • Fanny Wree • First Flush • FOZZA • FRAADS • Fred Well (NO) • Fusia • FVN • føl som • Gabestok • Ganger • Gemini Inc. • Ginne Marker • GR8SCOTT • GRETA • GRO • Guldimund • HAM Fra Syd • Helena Gao • Hikkup • Hoffy Beats • Hôy la • Hugo Helmig • HUNNID22 • Hvalfugl • Høker • iB101 • Ida Laurberg • iomfro • Ivan$ito • IVYxM • IVER • Jamie 3:26 • JEONA • Jeremy Troy • JJ Paulo • Josefinity • Josie Amadonna • JOSVA • Joyce • Julie Pavon • JUNA • Junglelyd • Kamma • KarriereKanonen Special • Katrine Schmidt • Kh Marie • Kollektivet • Lara Luna • Late Runner • Lea Kampmann • Leizure • Liberty • lil cat • LINN • Luca Stereo • Lucky Lo • Lukas Vanggaard • Maaneland • Mads Koch • Magnus Temples • Malte Sanggaard • Marí • Mason J • Mekdes • Mercedess • Mina Okabe • Mødest • Nanna Bech Band • Nicklas Sahl • NURSE • O/RIOH • OKAPI • Olivia Follin • Olivver • ORCAS • Pan Bonka • PATINA • Pauline • Peachlyfe • Philip • Pind •Poni Puff x Valdemar • PRISMA • Public Buffalo • Rebecca Lou • RoseeLu • Rosyan x Merlyn Silva • Ruby Sky • RØR • SALLY • Sarah Angel • Saveus • Selina Gin • Silvia • Soleima x Live Strings • Soon • Sorten Muld • SortHandsk • SOUTH HAVEN • Springer • Statisk • SULKA • Sunhill (SE) • Sunx • Svaneborg Kardyb • SZOA • Søn • Søren Stensby • såforsatan • Takyakrdia • Tanajah • Terminalist • The Desmonds (NL) • The Kutimangoes • The New Madness • The Tremolo Beer Gut • Tiger Moth • To Absent Friends • Tobias Rahim • Tomas Høffding •Tredjeperson • Tuhaf • Turing • TÆT • Uden Ord • Undertekst • Velvet Volume • Verdens Sidste Ide • Victor Danos • VILMA • Vingard • Vladislav Delay • VOLA • Xabski • Ydegirl • Yo Johnny • Yune • Århus Sinfonietta x Bona Fide

Plakat, SPOT Festival 2020

SPOT Festival was cancelled in 2020 because of COVID-19

 

Plakat, SPOT Festival 2019

47 Soul (PS) • Aisle • Aksglæde • Alcabean • Alexander Oscar • Analogik • Angående Mig • Artifact Collective • Arvid Nero (SE) • Assegai • Astrid Engberg • Athletic Progression • AV AV AV • AySay • Baby Did A Bad Thing •BACKSPIN International Sessions • BAEST • Bartleby • Delicate (LU) • Bette • Beverly Kills (SE) • Billy Boy in Poison • Birds ov Paradise (SE) • Bisse & •Aarhus Symfoniorkester Black Flower (BE) • Blooming • Bound by Law • Boundaries • Bremer/McCoy • Brunsten • Byens Søn • BYLJA • Chinah • Chris Burton • Chubby Hearts Club • CLARA • Collider • Courtesy • Crown The Beast • Crunchy 25th Anniversary Party • Culiar (NO) • D/troit • Dark Times (NO) • DAVID44 • Dawda Jobarteh (GMB/DK) • Deadpan• Dengue Dengue Dengue (PE) • Días Nórdicos Meet Reflections: Dawda Jobarteh (GM), Lucio Mantel (AR) & Mette Dahl • DJ Louis Skovmand • DJ. Malika • Don Maliko • Ea Kaya • Ecstasy in order • EDDY8000 • Efterklang ft. B.O.X • El Remolón (AR) • ELBA • Elias Boussnina • Elisha • ELYSS • Emil Kruse • Erika De Casier • ESPICHICOQUE • Excelsior • Exquisite Russian Brides • Faratuben (DK/ML) • Farveblind • Fennec On Fire • Festaften x Strøm: DJ Central, DJ Sports, C.K., Manmade Deejay • Fieh (NO) • First Flush • Forte • Fräzer • FRAADS • Fravær • Frida Diamant • FRUM (FO) • Fufanu (IS) • Ghost Coast Choir • GIMI • Ginne Marker • Goss • GRETA • Greta • Gunva • Halcyon Hope • Han-Q • Hanne Mjøen (NO) • Hans Berg (SE) • HansSOLO & Jaden Castro (DK/US) • Himmelrum • Hjalte Ross • Hôy la (NO) • Human • HUN SOLO • Høker • I Think You’re Awesome & Aarhus Jazz Orchestra • Ida Wenøe • Indridi (IS) • Inge van Calkar (NL) • Ingeline • Ipek Yolu • Iris (NO) • J. Fen Hapens • Jacob Faurholt • Ida Kudo • Jamaika • Jenny Wilson & Who Killed Bambi • Jens Nørhave • Jonas Hammer • Jongpadawan • Josefinity + GENTS • Josephin Bovién • JUNG • Jærv • Kaaliyah • Karl Kristian • Kasper Marott • KATROS • Kindsight • Kogekunst • KOM VI LØBER • KOPS • Korantemaa (SE) • Kr4n • Kristina Holgersen • Kristina Holgersen & Leonora Christina Skov • Kwamie Liv • La Lusid (SE) • Late Verlane (SE) • Linn Koch-Emmery (SE) • LISS • LIVLØS • Lleoh • LLNN • Loose Ends • Lotus Noir • Louise Vind Nielsen & Ignacio Córdoba • Lucio Mantel (AR) • LUGER Family DJ’s: Theodor Clausen & Josefine Winding • LUxCA • M. Rexen • M.I.L.K. • Mads Langer • Magnus Bechmann (NO) • Magnus Temples • mags • Maine Coon • Maisemat • Malte Ebert • Mankind • MANKIND (SE) • Marc Facchini • Marí • Mason J • Mavourneen • MAYES (DE) • Mekdes • Metervare • Mikael Tobias (CA/DK) • MindreEnd3 • Modest • MONTI • Moon Mountain • MoonBee + The Astronauts • Motorique • Moulder • Mr. Koifish • Mærk Musikken • Nanna Bech • Natkat • Natlyst • Neon Priest • Neøv • Nicklas Sahl • Niklas Runge • Nils Gröndahl & Bjørn Friis • Nina Møller • Ninel • Nive & The Deer Children • Noah Carter • NODE • Nuri (DK/TN) • Nurse • NYT LIV • nøia • O/RIOH • Off Bloom • Engstrøm • ORM • Out of Town • Own Road • Paper Cranes • Patina • Per Bloch • Pet The • Camel • Philip Pors Jepsen • Pish (NO) • Ponti • Power Mode • PROFESSOR PUS • Ravi Kuma • RDG • Rizan Said (SY) • ROSYAN • Royal Mob • Rune Bagge • Rýk • Saint by CarlloYaboy & Hans Zamroud • Sara Lew • School Of X • Selma Judith • SHAQ • Shikoswe (NO) • Simon Alexander (SE) • Simon Littauer • Simone Tang • Sinuqva • Sofie Birch • Sofus Forsberg • Sonny • Sound of the Damned (GL) • Special-K (IS) • Statisk • Suluit • SUNDAYS • Søn • Takykardia • Tears • Teenage Love • Terra (SE) • The Bongo Club (SE) • The Bowdashes • The Broken Beats • The Chairman • The Entrepreneurs • The Florines • The Grenadines • The Love Coffin • The Mauskovic Dance Band (NL) • The Oceans • Theo X • Tilebreaker • To Absent Friends • Tomas Høffding • Tomrum • Total Hip Replacement & African Footprint Int. (DK/GH) • Trader • TrailerPark:Jesus • Tuhaf (DK/TR) • Tundra • Turi • Tuvaband (NO) • Two Year Vacation • Uhørt Dayparty • UNDERTEKST • Valmai • VARNRABLE • Veremente • Visitor Kane • Wayward Dawn • Wiinston • Wrenne (UK) • Xenoblight • YIN YIN (NL) • Yung • ZAAR • Zookeepers • Århus Sinfonietta

Plakat, SPOT Festival 2018

9 Grader Nord (NO) Abekejser Acid Arab (FR) Adi & Nico Afenginn Albert af Ekenstam (SE) Alexander Oscar Alkymist Altin Gün (NL) Andrea Martini (IT) Ane Monsrud (DK/NO) ANTN Anya ARTHUREE Artifact Collective Asbjørn Astrid Sonne Athletic Progression Aufori August Rosenbaum Aztek BABY BINO Baby Did a Bad Thing Bad Birthday BAEST Barselona Basco Baychimo Bes Birch Bisse Black Sand BLOOD CHILD Bogfinkevej BONDE & BAUN Bottlecap (SE) Boundaries Boye & Sigvardt BRR Byron Dane BørnefestiBAL Cecilie Sadolin feat. Who Killed Bambi (DK/DE) Cezinando (NO) Chancha Vía Circuito (AR) CHAVS CHILDRENN CIEL (NL) Cloud Nine Collider Columbian Neckties Coplord CR Hougaard Crush Culture Works DJ set Da Bartali Crew (GL) Daycare For Jedi De Høje Hæle De Underjordiske Delahoia Días Nórdicos meets Reflections DJ C.K. Dovydas Noidea Drew DRK ANE Dune Messiah Dusin Ea Kaya Easy October (SE) Ecstasy In Order EIRENE Elektro Hafiz (DE) Ellie Ellis May ELO EmmaDop Ethereal Kingdoms FABL Favor Felines Felix De Luca Festaften x Strøm Fleør FOOL Fravær Fribytterdrømme Frida Sundemo (SE) Fright Eye FRUM (FO) Fugleflugten GENKLANG med Ida Kudo + Roxy Jules GENTS Gio Go Go Berlin Graablaa Gurli Octavia H.Y.R.A. Hajk (NO) Ham Volkan Helms (DE) Himmelrum Hjalte Ross Hollow Birds HOLM – TAPE Hong Kong Hôy La (NO) Hugo Helmig Hugo Jr. Hun Solo IAMJJ IDA KUDO Ida Wenøe & Nick Doneff (DK/CA) IKI Ilgen-Nur (DE) Inglev&Simonsen x Kajsa Vala og Jærv Iris Gold irrelevantbitch101 Jada Jakob Ogawa (NO) Jens Rubin & De Matchende Læber Jireel (SE) John.Mesh Junglelyd Jytte K-Phax Kajsa Vala Katrine Stochholm Kenton Slash Demon b2b Kasper Marott KhalilH2OP KIHLA Kim Kim KING Kippenberger Kira Skov Konvent Kraków Loves Adana (DE) Krypton 81 Kundan Lal (DE) Kaaliyah L.T. Valentin LESS WIN LIVLØS Lord Siva Louis Samson Louis Valuta Luna Lux Lunar Luster LÜT (NO) Lærke Emilie M€RCY MALMØ Mambe & Danochilango Mames Babegenush Manmade DJ Marie-Louise Munck Marshall Cecil Marten Pankow (DE) Martin Allin Martin Baltser MARY JEAN Matt the Electrician & Ida Wenøe MAXIUS Metea MICHAEL WILLIAMS Mikael Tobias Mike Sheridan Molina Momec MONTI MOODY More Blessings Morild Mother Sun Savage Motorique Mund de Carlo MUSIC FOR HEART AND BREATH by Richard Reed Parry Musik Til Mor Mythic Sunship MØL Naked – a singer and a piano NATJAGER Nelson Can New Kids Nick Ørbæk (GL) NINA (GL) NODE Obscure Allure Oliver Dengsø Omar ONBC Orcas P601 PALA Paper Cranes Parasol Pardans Pasha (NO) Patrick Dorgan Pentia Pernille Rosendahl PJ Bonneman Pony Marshall Prophet Profit PULP – SHAQ Elias Gozal Punk & Melankoli (DK/US) Rasmus Vels Ravi Kumar Realism Rebecca Lou RIGFOREVIGT Riverhead Roger Beattaker Rooted Forest RoseGold RoseGold (DK/UK) ROXY JULES RUSÍKA Salvia Sarah Klang (SE) SASSY 009 (NO) SAVEUS Schwarze Fiktion Scumbag Millionaire (SE) SecondFace Sherpa Sherzandum Shirin (SE) Shoko Simon Dokkedal (DJ set) Simon Lynge (GL) Simone Tang Sista Bossen (SE) Skylar Fri Slægt Small Time Giants (GL) Smertegrænsens Toldere Solydz Sonic Moon SPOT Pre-party Sturle Dagsland (NO) SUNDAYS Tako Lako Takykardia TAN Taxit Tazer Terakaft (ML) Tettix Hexer The Asteroids Galaxy Tour The Attic Sleepers The Love Coffin The New Family The Radar Post Thøger Dixgaard Tilde Hjelm & The Desert Orchids (SE) Tobias Albert Topplock (SE) Troels Hass DJ set Tugboat Tundra Turbolens Turquoise Sun UNSEEN FAITH Verdens Sidste Ide Vesper Vi Leger Musik Via Mala VIAN (NO) Vic Shinobi View (FI) Virgin Suicide Visitor Kane – TAPE Wet Dreams (NO) – Gutter Island When Saints Go Machine White Dominos Who Killed Bambi + Asbjørn WOLFF Yangze YEARLING Yune ZOOKEEPERS ZAAR Aarhus Volume DJ set

AddisAbabaBand • Afsky • Aftenrutine Dayparty • Alcabean • Alma (FI) • Alvarado • Amanda Delara (NO) • Emil Simonsen and Pernille Rosendahl • Athletic Progression • Audio District • Auður (IS) • AV AV AV • AyOwA • AySay • BaBa ZuLa (TR) • Baby Handshake • Balkan Basterds • Bellhound Choir • Benal • Berlin Zoo feat. Sofa T • Bilal Irshed’s Trio • Blondage • BLOOD CHILD • Blood Sweat Drum + Bass feat. Munkeby • Bogfinkevej • Boundaries • Central • CHILDRENN • Cisser feat. Mark Steensen • CODE WALK • Communions • Courtesy • D/troit • Darling Don’t Dance • David44 (DK/IS) • Dawda Jobarteh • Day Trailer • Death By Unga Bunga (NO) • Death Machine • Debre Damo Dining Orchestra • Días Nórdicos • Días Nórdicos Colours (ES/AR) • Diet • Double Rainbow • Dream Machine • Drew • Duks • Ecstasy In Order • Electric Elephants • Eli • Elias Segujja • Ellis May • Elmøe og Hoffmann • EQUIS • Ericka Jane • Erosion Flow • ESPICHICOQUE • Europavox • Excelsior • Eye Win Hoe • Farveblind • Faustix • First Hate • For Akia • Franske Piger • Frederik Heidemann • Gadjos feat. Special guest (SWE) • Get Your Gun • Goss • Grammar of Movement • Great News (NO) • Gurli Octavia • Hands of Light • HansSOLO • HipSomHap • Hjalmer • Hong Kong • Hudna feat. DíSA • Hun Solo • Ida Kudo • Ida Wenøe & The Silver Cords • ILANG • In Memoirs • IRAH • Iris Gold • Jacob Dinesen Band • JFDR (IS) • Jonah Blacksmith • JÆRV • Kajsa Vala • Kalaha • Kaminá • Katinka • Keis Khatib • Kellermensch • Kidmo Laran • Kikos • KING • Kogekunst • Konni Kass (FO) • Kops • Kå • La3no Cubano (SVK) • Lars Virkli • Lasse Matthiessen • Lea • Línt (NO) • Lord Siva • Louis Rustum • Lowly • Lydmor • Lød • Mads Hansens Kapel • Mambe & Danochilango • MAN DUO (FI) • Mantra Soundsystem • Mantua • Marching Church • Martin Baltser • MARY JEAN • Masasolo • Mathias Heise Quadrillion • MATTIS • Maximillian • MERCY • Milford • Mira Aasma (SE) • Mo Swaen • Modest • Molina • mono mono • Moody • Moses: “Andreas” • Naked – a Singer and a Piano • Nanna Bech • Nanna.B • Natlyst • Nico Muhly & Teitur: Confessions • Nils Bech (NO) • Noah Carter • Noréll • Northern Assembly • Nûrnbear • Oakland Rain (NO) • Oh Lois! • Oktober • Omar Souleyman (SY) • Outdoor Fun • Outer Region • Owkey • PALA • Palace Winter • Pogo Polis • Ponti • Poster session • Ravi Kumar • Red Lama • René Linjer med Rasmus Nøhr og Ihan Haydar • René Linjer med Shaka Loveless og Dorte Gerlach • Rest in Beats • RISE ABOVE (NO) • Rob Smyles, Nilas & Thor Kvisgaard • Roger Beattaker • Rosen & Spyddet • Rune Bagge • Sagt i Plenum • Saint Best • San Pedro • Scarlet Pleasure • School of X • Sebastian Lind • Sekuoia • Sgrow (NO) • She Dives • SHERPA • SHI (DE) • Shiny Darkly • Shitkid (SE) • Sigrid (NO) • Sigurvin Sigurdsson (IS) • Silvester • Simen Lyngroth (NO) • Sir Was (SE) • Siv Jakobsen (NO) • Sjakket • Slowes • Sløtface (NO) • Soleima • Son Of Caesar • Soon • Sortlegeme • Spines • SPOT on Greenland • Stella Lugosi (SE) • Stigma • Svartmálm (FO) • SylVest • Teenage Love • THANKS • The Attic Sleepers • The Boy That Got Away • The Chairman • The Enormous Sea • The KutiMangoes • The Love Coffin • The New Family • The Palace • The Rumour Said Fire • The Savage Rose • The Warmongers • Tim Schou • Tommy Beyond • Total Hip Replacement • tots • Trends • True Nord • Turquoise Sun • Tuuttimörkö (FI) • Tårn • Uffe • ULTRAMARIN • Uncle Tang’s Wing-Ding • Uyarakq x Peand-el x Tarrak • Velvet Volume • Vera • Vesper • Wangel • Who Killed Bambi / Lydmor • Yung • Zebu Zarina

Plakat, SPOT Festival 2016

$ushi x Kobe (NO) • 0SIX • 11th Street Kids • 2 Bit Crew • Aarhus Calling • Albin Lee Meldau (SE) • Alex Vargas • Andreas Torres • Anna Scharling • ANYA • Artificial Brothers • Ary (NO) • Asger Techau • Assembler • Axel Flovent (IS) • Baby In Vain • Tabú • Barrow • BEINTA – m. Anna Katrin Egilstrøð og Aarhus Symfoniorkester • Blod • Bloody Beach (NO) • Bollywood Beats and Big Band • Bremer/McCoy • CABAL • Catch the Breeze • Chinah • Citybois • Clarissa Connelly • Collider • Dagny (NO) • Daniel Kvammen (NO) • Danni Toma • De Forbandede • De Underjordiske • Death Hawks (FI) • Den Sorte Skole • Det Unge VokalEnsemble • Di Garbi • Dialekt Jam – m. Michael Ejstrup & Per Vers • Distortion Girls • DJ Static • Drengebande • Dúné • Døde Blomster • Dør nr. 13 • EERA (NO) • Electric Elephants • Elof & Wamberg • Emil Kruse • Emilie Ramirez • Essence of Mind (NO) • EXEC • F.M.K. • Farveblind • Felix De Luca • Frans Bak & Sound Of North • Freja Kirk • Gatwick (DE) • Gents • Girls In Airports • Go Boat-sessions w. Bremer/McCoy, Katinka, and Wangel • Go Go Berlin • Good Intentions • Graceless • GULDREGN • Gundelach (NO) • Guns (NO) • hasan shah • Helmet Compass • Hisser (FI) • Hollow Hollow • HOOHA • Hovedløs • Hudna • IAMJJ • Ida Gard • Ida Wenøe & The Silver Cords • Idiot Disc Records Marathon-Dayparty • IKI • Internazionale • IRAH • J. Arlin • Jansberg • JOHS • Jomi Massage • Junglelyd • JÆRV • k-Phax • KAAE//BATZ//THAULOW “Every Person Has A Face” • KAKKMADDAFAKKA (NO) • Karl William • Katinka • Katrine Stochholm • Kawn • Kejser A • Kelvin (NO) • Kentaur • Kernefamilien • Kill J • Klub 27 • Konni Kass (FO) • Kristian Leth • König • Laurence The Crowned – Paradis Session • Les Fleurs Du Mal (SE) • LEW • Liima (DK/FI) • Limbo w. Girls Night Out, Coco Moon, Yune, and Thanks • Limbo w. Luumen, She Dives, Silvester, Schultz & Forever, and Astronaut • Liss • Long Line Down • Lorentz (SE) • Lowly • Lydtaet Dayparty • Lyt i Mørket • Lærke Emilie • M.I.L.K. • MADI BANJA (SE) • Mads Bjørn • Magnolia Shoals • Maizena • Maja & De Sarte Sjæle • MaMA • Mames Babegenush • Mattis • Merigold • Mike Andersen • ML BUCH • Moddi – Unsongs • Modest • Molly • Morgan Square • Moses: “Andreas” • Moulder • Mountains & Parachutes • møl • Nabiha • NAKED – a Singer and a Piano • Narcosatanicos • NEONSOL • Niilas (NO) • Nikoline • Noréll • Northern Assembly • Olga Szymula (PL) • Oskar Jefsen • Palace Winter • Pale Honey (SE) • PB43 Night @ TAPE feat. Speaker Bite Me // SVIN // Frisk Frugt // We Like We • PechaKucha • Perfect Plush • Pernille Rosendahl • Phlake • PowerSolo • Quick Quick Obey • Rasmus Matthiesen – Paradis Session • Redwood Hill • Rezet Store x Sneaker Expo (DJ-sets by DJ Skiverytter, Ary, & Bang Bang • Rock the Region • S!VAS • Saida • Saint Cava • SAVEUS • Sea Lion (SE) • she • Shy Shy Shy • Simone Tang • Skrallebang • SLOWOLF • Smerz (NO) • Snakefingers INC • Soft Armour • Sondre Justad (NO) • SPOTonFolk – Dayparty • Søren Juul • Tears • The Awesome Welles • The Courettes • The Eclectic Moniker • The Enormous Sea • The Entrepreneurs • The Hearing (FI) • The Kendolls (SE) • The Kutimangoes • ThrKngs • Thøger Dixgaard • ticktock • Tobias Rahim • TOM And His Computer • Tom Klose (DE) • Tårn • Tårn & Moses: “Andreas” • Unge Ferrari (NO) • Vakle • Vessel • Vi Leger Musik • ViEW (FI) • Virgin Suicide • VORES ALLESAMMENS • Wangel • Who is Louis • WHO KILLED BAMBI + Steffen Brandt • Whores and Thieves – presented by TAK ROCK • Xolo Island

Plakat, SPOT Festival 2015

Aarhus Kalder Houston • Agent Side Grinder (SE) • Alex Vargas • Amin Karami • And They Spoke In Anthems (BE) • Anna Bell • Antonio Gram • ANYA • Arsenal: DANCE! DANCE! DANCE! (BE) • Asbjørn • Astronaut • AURORA (NO) • Av Av Av • Baby In Vain • Beats to Blanca • Benal • Between Music: Aqua Sonic • Big Dust • Black Book Lodge • Black Horse • Black Light Discipline (FI) • Blaue Blume • Brynjolfur (FO) • BUDTZ • Bye Barat • Cancer • Chinah • D/troit • Dad Rocks! • Dance With Dirt • Daniel Norgren (SE) • De Underjordiske • Dine Isaksen • Dísa (IS) • Eivør (FO) • Emil Stabil • Ericka Jane • Faded Days Records Label Night • FAE • Fatter Eskil Presents: Bunker, Eerie Glue, Lou Francis & Retro • Faunea • Fay Wildhagen (NO) • First Hate • Folkeklubben • For Akia • Frank Haze • Förtress • Gooms • Great Mountain Fire (BE) • Hessismore • hukaos. • Hurula (SE) • Hymns From Nineveh • I’LL BE DAMNED • Ida Kudo • Isam B • Jack the Hustler (FI) • Jacob Bellens & Band • Jacobløberhjemmefra • Joey Moe • Johann • Jonah Blacksmith • Jonas Breum • Jonas Rendbo • JonasForFanden • Josefin Öhrn + The Liberation (SE) • Julias Moon • Júníus Meyvant (IS) • Kaaliyah • Katinka • Keep Camping • Kentaur • Kenton Slash Demon • Kesi • Keynotes • Kill J • Klub 27 • KUBE • Kvindebandet • Kwamie Liv • Like a Can of Beans Records Label Night • Lillebror • LISERSTILLE • Lord Siva • Lowly • Lùisa (DE) • Lukkif • Lydmor • Mads Damsgaard Kristiansen (Reptile Youth) & Abby Portner • Maggie Björklund • Mammùt (IS) • Maria Faust Solo • Mariam Koné (ML) • Marius Ziska (FO) • Marvelous Mosell • MellemFingaMuzik • Mendoza • Merlyn Silva • Mikas • Montage of Heck • Naked feat. Steen Jørgensen, Kill J, Aura Dione & Lord Siva • Neon Heaven • Nick Sway • Nils Gröndahl • Noah Kin (FI) • NONSENS • Noréll • Northern Assembly • Not Ready To Die • O/RIOH • October Dance • Oliver Blank • ONBC • Optaget • Paper Cranes • Paradis Session: Jonas H. Petersen (Hymns from Nineveh) • Paradis Session: Lydmor • Paradis Session: Sekuoia (Solo act) • Patchanka • Patrick Dorgan • Phønix feat. Sangka (CN) • Pool (DE) • Private Pact • Rangleklods • Rest In Beats • Riddarna (SE) • Samaris (IS) • Sekuoia • Shiny Darkly • Siamese • Sigurvin Sigurdsson • Skammens Vogn • Skinz • Slaughter Beach • So So Sofie • So You Wanna Break it Big in Germany? • Solbrud • Soleima • Sound Of Shiva • Sukker Lyn • Sume – lyden af en revolution • Susanne Sundfør (NO) • SVIN • Sweet Jesus 17 • Taragana Pyjarama • The Amazing (SE) • The Attic Sleepers • The Bongo Club (SE) • The Cabin Project • The Chairman • The Courettes • The Entrepreneurs • The Interbeing • The Migrant • The New Spring • The Portuguese Man of War • The Radar Post • The Wands • Thunderboss • Tidlige Armbånd • Time Is Illmatic • Travelling Tribes • Trio Mio • TurboChild • Ukendt Kunstner • Unkwon • Vampire Blow • Wangel • Waqas • We Are The Way For The Cosmos To Know Itself • Who is Louis • Who Killed Bambi + • Xander • Xolo Island • You Work For Me Now • Yung • Zanno Otis

Plakat, SPOT Festival 2014

“Join Forces” by Penny Police & Classical Composer Signe Lykke • 1000 sek. m. Peter Sommer • 1020 sek. m. Peter Sommer • 4 Guys From The Future • A Band Called Death • A World Not Ours • Aarhus Jazz Orchestra feat. Emil de Waal + Spejderrobot • Adna (SE) • Afenginn: Choirnevale • Alcoholic Faith Mission • Amason (SE) • Ankah • Ann See • Beglomeg (NO) • Benal • Black Book Lodge • Blaue Blume • Bon Homme • Broke • Broken Twin • BYRTA (FO) • Caved Crow • Charlotte Haesen (LUX) • Choir of Young Believers • Chorus Grant • Christopher • Communions • Copia Doble Systema (NO/DK) • Dance With Dirt • Dánjal (FO) • Darkness Falls • De Danske Hyrder • Death Metal Angola • Det mand ikke taler om • Det nye kuld • Disa (IS) • Div. kunstner: “Flygtningestemmer” • Django Unchained • Dokumentarkoncert #2 m. Niels Rønsholdt og Scenatet • Downloaded • Electric Eye (NO) • Electro Chaabi • Elektrokohle (Von Wegen) • Elin Kåven (NO) • Emilie Nicolas (NO) • En maler • Euzen • Exit Neverland • Farao (NO) • Feel Freeze • For Akia • Fossils • Franklin Zoo • Freja Kirk • FUCK ART, LET’S DANCE! (DE) • GAFFA Library Sessions med Nelson Can • GAFFA Library Sessions med The Blue Van’s Steffen Westmark • Get Your Gun • Ginger Ninja • GLASS • Go Go Berlin • Gregersen • Grísalappalísa (IS) • GRU-PDX • Habadekuk • Hand of Dust • Heimatt • Helmet Compass • Here We’ll Stay • I’ll Be Damned • Iberia (SE) • Ice Cream Cathedral • ICEAGE • Ida Gard • In Lonely Majesty • Jaakko Eino Kalevi (FI) • Julia m. Keep Camping • Julias Moon • Karl William • Keep Camping • Kellermensch • KIDD • KIll J • Kostcirkeln (SE) • Kristian Warren • Kujon • König • La La La • League Of Extraordinary Gentlemen (DK/US) • Less Win • LISERSTILLE • Lord Siva • Louis Rustum & tais. • Lovespeed • Lower • Lowly • Lucy Love • Lydmor • M.C. Hansen • Mads Langer • Maskinvåd • Mistaken for Strangers • Mont Oliver • My Heart the Brave • Naked m. Pernille Rosendahl, Lucy Love, Frederik Vedersø & Mads Damsgaard Kristensen • Nanna Schannong • Naomi Pilgrim (SE) • Negash Ali • Nelson Can • No Mans Land • Nordens Tone • Nordklang Sessions • NORDLYD feat. Ane Brun, Mikael Simpson & Alice Boman (NO/DK/SE) • NovemberDecember • Nu skal vi more os • Oh Purity in Watching Landscapes • Panamah • Paradis session: Chorus Grant • Paradis session: Ida Wenøe • Paradis session: Mads Björn • Paradis session: S. Westmark • Per Christian Frost Band m. Esther Maria & Mike Andersen • Pet The Preacher • Phenix • Pine Ridge • PowerSolo • Psyched Up Janis • Quick Quick Obey • Recho live concerts: Minds of 99 • Recho live concerts: Negash Ali • Recho live concerts: Reptile Youth & Mikael Simpson • Recho live concerts: Spillemændene • Reptile Youth • Ring them Bells • Rock Loge • ROCQAWALI • Rough Days For Diamond Trade • Scarlet Pleasure • Schultz and Forever • Sea Change (NO) • Sekuoia • Shiny Darkly • Skammekrogen • Sleep Party People • SNAVS • Sne • Songwriter Lounge • Sonja Hald • Spillemændene • Stine Bramsen • Story Music m. Teitur • Sumie (SE) • Søren Ulrik Thomsen & Det Glemte Kvarter + Århus Sinfonietta • Teen Beams • Tellavision (DE) • The Attic Sleepers • The Awesome Welles • The Blue Van • The Broken Beats • The Culture in Memoriam (SE) • The Eclectic Moniker • The Future’s Dust (NL) • The Malpractice • The Minds of 99 • The Mountains • The New Spring • The Portuguese Man of War • The Sandmen • The Slum Challenge • The White Album • The Woken Trees • Tired Tape Machine (SE) • Town Portal • Treefight for Sunlight • Truls (NO) • Tubelight (BE) • Turboweekend • Tusq (DE) • Ukendt Kunstner + S!vas + Gilli + Lord Siva • Vild $mith • Vivid Lines • VÖK (IS) • We Invented Paris (CH) • Xolo Island • Zhala (SE)

Plakat, SPOT Festival 2013

A-laget • Abbaz • Alina Devecerski • Amin Karami • Ane Trolle • Artificial Brothers • Àsgeir Trausti • Baby In Vain • Before The Show • Benjamin • Beta Session with NOAH, The White Album and Stine Bramsen – feat. Ray Cokes • Bloodgroup • Boho Dancer • Broke • Broken Beats • Broken Twin • By The Patient • Camilo & Grande • Cancer • Christian Hjelm • City Syd • Cody • Complexity • Complicated Universal Cum • CTM • Dad Rocks! • Dangers of the Sea • Darling Don’t Dance • Dead Young Oaks • Dean Thomsen • Death Valley Sleepers • Deathcrush • Den Fjerde Væg • Den Sorte Skole • Dinner • DJ Static • Dreamers Circus feat. Kristian Leth • Echo Me • Eggs Laid By Tigers • Einer Stray • Fallulah • Far Away From Fiji • Flødeklinikken • Folkeklubben • Fossils • Foyn Trio • Ginger Ninja • Go Go Berlin • Golden Kanine • Halasan Bazar • Hamferd • Helhorse • Helmet Compass • Helsinki Poetry • HighasaKite • Ice Cream Cathedral • Ilang • Indians • Ivory & Gold • Jeppe Just Instituttet • Jonas Alaska • Kadie Elder • Kamilla Amélie • Kejthåndet • Kiki Pau • Kinck • Kirstine Stubbe Teglbjærg • Kissaway Trail • Kites and Komets • Kristina Renée • Linkoban • Lulu Rouge • Madame Indigo • Mads Beldring • Maria Timm • Mariam The Believer • Marie Key • Maskinvåd • Mathilde Savery • Mechanical Bird • Mix-Up Culture Works presents: Gold Lip + Al Benedict • Mont Oliver • Mother Lewinsky & DUEN • Mzunga Kichaa • MØ • NAKED feat. Barbara Moleko, Stine Bramsen, Christian Hjelm, Claus Hempler og Gustav Ljunggren • Natalia Lafourcade • Nelson Can • NOAH • NORDLYD feat. Søren Huss, Siri Nilsen & Mariam Wallentin • Nordpå • Ocean View • Odd Collection • Orgie-E • Ouananiche • P3 Session: Ane Trolle, Sebastian Lind, Topgunn • Panamah • Paper Tigers • Penny Police • Point Blank • PRE-Be-UN • Schultz And Forever • Sebastian Lind • Simian Ghost • Six City Stomper • Slowolf • So-so Echo • SPOTonFolk hootenanny • Sukker Lyn • Synd og Skam • Tako Lako • The Floor Is Made Of Lava • The Good The Bad • The Malpractice • The Minds of 99 • The Wands • The White Album • Tomas Barfod • Topgunn • Turboweekend • Ulvetimen • Vild $mith • Vinnie Who • We Invented The Night • We Were Born Canaries • When Saints Go Machine • Yast • Yo Felles • Young Dreams • YOUROLAND

Plakat, SPOT Festival 2012

Aersoul • Age Of Giants • Akat • Alphabeat • Altmodisch • Annasaid • Asbjørn • Aura Dione • Babylove & The Van Dangos • Battlekat • BlueSPOT Aarhus • BlueSPOT Esbjerg • BlueSPOT Excite • BlueSPOT København • BlueSPOT Odense • Boho Dancer • Bottled In England • Carlis • Choir of Young Believers • Chorus Grant • Christopher • CopCol – live reworked by T. Finland & Mikkel Meyer • Copenhagen Beta: Noah • Copyflex • Daniel Norgren • Dig og Mig • Dixone • DJ Er Du Dum Eller Hvad • Donkeyboy • Dying Dyveke • ELOQ • Freja Loeb • Garish • Ginger Ninja • Green Pitch • Hannah Schneider • Hanne Kolstø • Hypertext • I Got You On Tape • Ida Gard • IKI • Ila Auto • In Memoirs • Indiana Dawn • Joelito • Jonas Alaska • Kap Kap • Karrierekanonen • Keith Canisius & The Holy Dreamers • Kirsten & Marie • Klumben & Raske Penge • Kristina René • Kúra • Ladylion • Larsen & Furious Jane • Lay Low • LCMDF • Linkoban • Lovespeed • Mads Björn • Mads Langer • Marius • Marybell Katastrophy vs. Nils Frahm • Masha Qrella & Dangers of the Sea • Mellemblond • MENEO • Mike Sheridan • My Buba & Mi • MØ • Nabiha • Naja Rosa • NAKED feat. Ane Trolle, Johan Olsen, Silas Bjerregaard, Clara Sofie og Gustav Ljunggren • Nikolaj Nørlund • NovemberDecember • Of The Wand & The Moon • Orange Extended • P3 Sessions • P6 Beat DJ-team • Papir • Prins Póló • Rangleklods • Rasmus Walter • RebekkaMaria & The Hymnboy • Reptile Youth • RETHINK • Rising • Rosemary • Rum 37 • Sakaris • Savage Rose • Schultz And Forever • Shaka Loveless • Shiny Darkly • Simon Says No! • Sky Architects • Slagsmålsklubben • Slayer Big Band Project – feat. Aarhus Jazz Orchestra & C.C.J.O. • Snake & Jet’s Amazing Bullit Band • Sóley & Darkness Falls • Sóley • Spillemændene • Spleen United • Stoffer & Maskinen • Strøm Warm-up • Subscape feat. Rod Azlan • Sun River • SVIN • Svøbsk & Michael Møller • Søren Dahl Jeppesen Quartet • Tako Lako + special guests • Taragana Pyjarama • The Echo Vamper • The Eclectic Moniker • The Luna Boots & Esther Maria • The Megaphonic Thrift • The Raveonettes • Thee Attacks • Thomas Madvig & Kristian Kjøller • Tim Christensen And The Damn Crystals • Trepac • Ulige Numre • Venue Lab • Veronica Maggio • Vessel • VETO • Wafande • Waldo & Marsha • WAY UP NORTH • xxxy • Young Dinosaur • Zebra And Snake

Plakat, SPOT Festival 2011

4 Guys From The Future • Akiri / B6 • Alcoholic Faith Mission • All I Know • Anna von Hauswolff • Asbjørn & the Strange Ears • Asbjørn Toftdahl • Ashiq Qurban • Bernhoft • Big Basco • Bigbang • Blood Sweat Drum ’n’ Bass Big Band • Bon Homme • Brother Grimm • Budam • CallmeKat / Erika Spring • Cemetary • Choir of Young Believers • Cody • Copenhagen Beta: Sarah West • Copenhagen Beta: Silja • Copenhagen Beta: Öberg • Dad Rocks! • Darkness Falls • Deer Bear • Dikta • Dish • Dj Disse • Drone • Elou Elan • Emma Acs • Essence • F.U.K.T. • Fallulah • Fastpoholmen • Fatma Zidan • FCAN • Figurines • Fjelle • French Films • Frisk Frugt • From Sarah • Giana Factory • Girls In Airports • Glass Arena • HAM • Harry Gym • Helgi Jónsson • Helsinki Poetry • Hess Is More / Rasmus Zwicki • Honningbarna • Houssam Zamzam og Al Charq • Hymns From Nineveh • Iceage • Ida Wenøe • Il Tempo Gigante • India • Jenny Hval • Jenny Wilson featuring Tensta Gospel Choir • Jeremy Sparrow • jj • Julie Maria • Just a Number 05272011 • Karen Mose • Karrierekanonen • Kira and the Ghost Riders m. Peter Peter & GLAS (feat Marie Fisker) • Kiss Kiss Kiss / Ginga • Kiss Me Scarlet • KT Tunstall • KXP • Kynnes Kabale • Let Me Play Your Guitar / Talking To Turtles • Lucy Love • Mads Björn • Marie Fisker • Me And My Army • Messy Shelters • Mugison • Munich • My Evil Twin • Nabiha • NAKED feat. Kim Munk, Dorthe Gerlach, Steffen Westmark, Nabiha, Kira Skov og Gustaf Ljunggren • Neo Geo • Neufvoin • Niels Skousen • Nisennenmondai • Oh Land • Orka / Ben Osborne’s Noise of Art with The People Pile and Dec Shoes • Our Broken Garden • P3 Session: Treefight for Sunlight & Giana Factory • Pakalolo • Panamah • Peter Visti • Pil & Liv • Powersolo • Raised Among Wolves • Rangleklods • Rasmus Møbius • Rasmus Zwicki • Reptile & Retard • Rumpistol • Shanghai • She’s a Show • Siinai • Silas Bjerregaard • Simona Abdallah og Band Ane • Sleep Party People • Some Speak Of The Future • Stemmejernet • Tako Lako • Team Me • Teitur • The Malpractice • The Migrant • The New Spring • The William Blakes • This Is Head • Thulebasen • Thus: Owls • Treefight For Sunlight • Trusted Few • Vinnie Who • Waldo & Marsha • When Saints Go Machine • WhoMadeWho • Xander

Plakat, SPOT Festival 2010

4 Fod • Agnes Obel • Alcoholic Faith Mission • Amanda Jenssen • Annika Aakjær • Apollo • Band Ane • Before The Show • Bel Esprit • Enni Hemm Hemm • Betting On The Mouse • Bjonko & Copenhagen Chalgija • Black City • Black Leather Machine • Catbird • Chimes & Bells • Claes Cem • Coco Moon • Cody • Critical Mass • Crystal Sky Butterfly • Dánjal • Dansk Fløde • Darling Don’t Dance • Deportees • Djosos Krost • Dokkedal/Dixen • Dúné • Dødning • Efterklang • Eim Ick • Elin Ruth Sigvardsson • Essence • Esther Maria & The Song Horse • Fallulah • First Aid Kit • FM Belfast • Frodegruppen 40 • Ghost Society • Ginger Ninja • Grammofunch • GRUP2000 • Habadekuk • Hal og Nikolaj • Houssam Zamzam • Howl Baby Howl • I Got You On Tape • I Was A Teenage Satan Worshipper • Johann Kristinsson • John Olav Nielsen & Gjengen • Jonathan Johansson • Julie Maria • K-lirr • Kandy Kolored Tangerine • Karrierekanonen • Kaspar • Kasper Spez • Kellermensch • Kenton Slash Demon • Kill Screen Music • Kim LAS • King’s Light Infantry • Kiss Kiss Kiss • Kissaway Trail • Lars and The Hands of Light • Let Me Play Your Guitar • Li Dinê • Little Yells Alot • Magnus fra Gaarden • Malrun • Maria Timm + Marie Frank • Maribel • Marie-Louise Munck • Mat Riviere • Melissa Horn • Mette Moestrup + Stellasound • Michael Falch • Mimas • Miss Li • Moddi • Moto Boy • Murder • Nabiha • Naja Rosa • Nordic CoWriters • P3 Session: Treefight for Sunlight & Giana Factory • Per Egland • Pinkunoizu • Plök • Pony The Pirate • Quadron • RebekkaMaria • Sandra Hakky • Scarlet Chives • Scarred By Beauty • Sebastian Lind • Shogun Kunitoki • Simona Abdallah • Slaraffenklang • Sleep Party People • Song for Wendy • Specktors • Stoffer & Maskinen • Striving Vines • Supershine • Surf In Stereo • Susanne Sundfør • The Blue Van • The Foreign Resort • The Kandidate • The Late Great Fitzcarraldos • The Link • The Lovin’ Flickknives • The New Heartaches • The Olympics • The Psyke Project • The River Phoenix • The Rumour Said Fire • The Sad Lovers • The Tiny • Thee Attacks • Thomas Dybdahl • Tim Lothar & Peter Nande • Tobias Stenkjær • Tremolo Beer Gut • Turboweekend • Twins Twins • Undarlegur • Underwater Sleeping Society • Vampire Blow • Villa Nah • Vinnie Who • Wazzabi • When Saints Go Machine • Wrong Side of Vegas

Plakat, SPOT Festival 2009

A Kid Hereafter Special Edition • Absynthe Minded • Alloy Alloy • Are We Brothers • As We Fight • Atoi • Aura • Ave • Balstyrko • Baskery • Beta Satan • Bird • Birk Storm • Bodebrixen • Boil • Brum from Denmark • Butzback • Carpark North • Chin and the Ragga Pack • Choir of Young Believers • Cokiyu • Cours Lapin • Crocell • Daedalus • Dafuniks • Death By Kite • Deodato Siquir & Balanco • Diefenbach • Dìsa • ElectroJuice • Elisabeth • Emilíana Torrini • Emily and the Orgasm Addicts • Er De Sjældne • Exmortem • Fagget Fairys • For a Minor Reflection • Fra De Varme Lande • Giana Factory • Ginger Ninja • Hannah Schneider • Hanne Hukkelberg • Helene Blum & Harald Haugaard Band • Høgni • I Got You On Tape • I Was A King • Jacob Eriksen • Jarle Bernhoft • Joensuu • John Dear Mowing Club • Jooks • Junkyard Productions • Jørgen Teller / Lars Skinnebach • Kellermensch • Kira and the Ghost Riders m. Peter Peter & GLAS (feat. Marie Fisker) • Kiss Kiss Kiss • Le Corps Mince de Francoise • Leonora • Lucy Love • Mads Langer • Magtens Korridorer • Mamaes Babegenush • Maria Timm • Marybell Katastrophy • Messy Shelters • Mike Sheridan • MikkelModulerer/Marius • Minipli • Murmansk • Music for Modern Man • Must Go Radio • N*Grandjean • Negash Ali • Non+ • Nordic CoWriters • Oh Land •Oh No Ono • Ólafur Arnalds • Orka • Prins Nitram • Red Shifter • RocketToTheSky • Rubberhead Banditz • Rumpistol • Scamp • Sha La Las • Shining • Skammens Vogn • Supercharger • T.S. Høeg • Taxi Taxi! • The Asteroids Galaxy Tour • The Broken Beats • The Disciplines • The Green Lives • The Low Frequency In Stereo • The Megaphonic Thrift • The Olympics • The State, The Market and the DJ • The William Blakes • Tim Christensen And The Damn Crystals • Tone • Trolle//Siebenhaar • Turboweekend • Ufo Yepha • Valravn • Von Daler & Low Pressure • Walking Life • Wendy McNeill • When Saints Go Machine • White Pony • WhoMadeWho • Yann Tiersen • Yuko • zZz

Plakat, SPOT Festival 2008

A Switchbox Tale • Aarhus E • Alain Apaloo • Alter Me • An Pierlé and White Velvet • Andi Almquist • Ane Brun + Nina Kinert • Anna Järvinen • Annika Aakjær • Are We Brothers • Asta Nielsen Towards the Light • Atoi • Aura • Belaj Kru • Blue Foundation • Boom Clap Bachelors • Boys in a Band • Breumm • Burhan G. • Celestine • Choir of Young Believers • Claus Beck-Nielsen Memorial • DAAU • Didium & the Black Bonnie Picture • Dixon Speed • Dúné • Efterklang • Eksamenskoncerter SPOT 2008 • ElectroJuice • F.U.K.T. • Familjen • Figurines • Gypsies feat James Loveless • Hafdis Huld • Henrik Jansberg Band • Hjaltalin • Hymns From Nineveh • Ingrid Olava • JoeAndHoney • Jong Pang • Kenneth Thordal • Klezmofobia • Kloak • Kresten Osgood & Indianerne • Le Fiasko • Lise Westzynthius • Liv Lykke & Jenno • Lizzie • Lucky Fonz III • Lystens Tone • Mads Wæhrens fortolker Henrik Nordbrandt • Maia Hirasawa • Majors • Marvel Hill • Men Among Animals • Michael Møller • Mikael K • Mike Andersen Band • Monkey Cup Dress • Murder • My Evil Twin • Nathan James & Ben Hernandez • No and the Maybes • Nordic CoWriters • One-Eyed Mule • Opopo • Our Broken Garden • Pauseland • Peter Sommer • Peter von Poehl • PILGRIMZ • Raunchy • Said the Shark • Salem Al Fakir • Slagsmålsklubben • Slaraffenland • Slow Club • SMALL • Snake and Jet’s Amazing Bullit Band • Snöleoparden • SoKo • Spejderrobot • SPOT Galla • Stalingrad Cowboys • Superfamily • Susanna • Sys • Szhirly • The Benefits • The Bronson Brothers • The Elephants • The Floor Is Made Of Lava • The Grand • The Late Parade • The Orchestra feat. Jomi Massage/Lars Møller • The Radio Dept. • The Storm • The Tellers • THE WONG BOYS • Thomas Buttenschøn • Thorbjørn Risager • Tiny Jets • Turboweekend • UKON og Njurmännen • Under the Sherry Moon • Veto • Vincent Van Go Go • Voicst • Wang Wen • When Saints Go Machine • Wild Birds and Peace Drums

Plakat, SPOT Festival 2007

[ingenting] • 1 2 3 4 • 18th Dye • Aheadahead • Alice Rose • Alphabeat • Analogik • Apartment • As In RebekkaMaria • Babylove & The Van Dangos • Band Ane • Beta Satan • BliGlad • Boat Man Love + Peter Sommer & Henrik Hall • Boys In A Band • Budam • Carion + Bjørn Svin • Carla Alexandar • Cherry Overdrive • CS Nielsen • Dead Kids • Deltahead • Dúné • Ebba Forsberg • Eivør Páldottir • El Ray • Elvira Nikolaisen • Entakt • Forest & Crispian • Franka • Green Concorde • Gypsies • Hatesphere • Haugaard & Høirup • Helgi Jonsson • HellraiserTen • Hush • Ibrahim Electric • Ida Corr • Instinkt • Janus Kodal & Turbulens • JazzKamikaze • Je m’apelle Mads & Bounty Niller • Jens Unmack • Johnson • Jøden • Katrine Ottosen • Kim And The Cinders • Lily Electric • Lo-Fi-Fnk • Love Is All • Magenta Skycode • Malene Mortensen • Maria Køhnke • Marit Larsen • Marybell Katastrophy • Mercenary • Metronomy • Mikkel Modulerer Marius • Moi Caprice • Mouritz/Hørslev Projektet • Morten Søndergaard & Schweppenhäuser/Thomsen • Munch & Munk • Murder • My Midnight Creeps • Nye Rør • Oh No Ono • On Trial • One-eyed Mule • Peter Laugesen & Singvogel • Pétur Ben • Port Largo • Prins Nitram • Racetrack Babies • Regina • Reykjavik! • Rhonda Harris • Rubik • Sambassadeur • Shout Out Louds • Simon Lynge • Slowtrainsoul • Speaker Bite Me • Spleen United • Stella Polaris DJs • Superego • Susanne Sundfør • Taxi Taxi! • The Blue Van • The Concretes • The Defectors • The Fashion • The Floor Is Made Of Lava • The Goo Men • The Kissaway Trail • The Lionheart Brothers • The National Bank • The Psyke Project • Tobias Fröberg • U$O • Viva Vertigo • Wazzabi + Frode Andersen • Vincent Van Go Go + Corpos Percussivos • William Hut • Zaki • Zoom feat. Eblis Alvarez + Per Vers

Plakat, SPOT Festival 2006

200 • Aavikko • Alpha • Animal Alpha • Annaq Ternheim • As We Fight • Baby Woodrose • Bandapart • Bigbang • Blue Foundation • Brut Boogaloo • Camille Jones • Campsite • Causa Sui • Claus Hempler • Columbian Neckties • Copenhagen Saxophone Quartet • Davenport • David & The Citizens • Death To Frank Ziyanak • Dicte & The Sugarbones • Diefenbach • Dikta • Doí • Dúné • Elliot Brood • Emil de Waal Plus • Ensemble MidtVest • epo-555 • Figurines • F.U.K.T • Heidi Mortensen • Hell On Wheels • Hello Saferide • Holy Fuck • Högni Lisberg • Frida Hyvönen • I Am Bones • I Got You On Tape • Jomi Massage • Jonas • Junkyard Productions • Karina Kappel • Kira & The Kindred Spirits • KTU – Gunn, Kosminen, Mastelotto, Pohjonen • Laleh • Lampshade • Larsen & Furious Jane • Lisa Vegas • Lis Er Stille • Loney, dear • Mads Langer • Mani Sphinx • Marthe Valle • Mugison • Natasja • Next Life • Nicolai Dunger • Nicolai Funch • Nomadix • Noora Noor • Nordstrøm • Oh No Ono • Once Around The Park • Outlandish • Pato • Pellarin & Lenier • Per Vers • Karsten Pflum • Pinboys • Pluto • Powersolo • Randi Laubek • Rasmus Møbius • Rasmus Nøhr • Raunchy • Real Ones • Rock Hard Power Spray • Saybia • Sekten • Serena Maneesh • Slaraffenland • Sofus Forsberg • Spektr • Sterling • Sunday Drivers • Sugarplum Fairy • Surfact • Teitur • The Broken Beats • The Dreams • The Holiday Show • The Low Frequency In Stereo • The Magic Bullet Theory • The Royal Highness • Thom Hell • Thomas Buttenschøn • Tingsek • Track 72 • Trio Mio • Under Byen • Valravn • Varano • Venus • Vincent Van Go Go • Volbeat • WhoMadeWho • Whyte Seeds • Wolfkin • Yellowish

Plakat, SPOT Festival 2005

Afenginn • Amalie Riis & Pernille Gunvad • Anderskov Accident • Ane Brun • Antophones • Aron • Ataf • Autofant • Barra Head • Bikstok Røgsystem • Blue Foundation • Camilla Munck / Moogie Johnson • Carpark North • Cartridge • Cleaning Woman • Clemens • Cloroform • Delicia Mini • Djosos Krost • Dungen • Ea Phillippa • Efterklang • Ehlers/Thejsen • Eivør Pálsdóttir • Emil Jensen • Entakt • Fat Beat Sound System • Jacob Fauerholt & Sweetie Pie Wilbur • Figura • Figurines • Flutronics • Funch • Geeza • Ghost Rocket • Gramski Beat • Gravy • Green Concorde • Green Pitch • Beth Hart • Hatesphere • I Got You On Tape • Ikscheeltaschel • Jackman • Jim Stärk • Julie • Karen • Kasper Tranberg Smalitet • Katamanto Highlife Orchestra • Kira & The Kindred Spirits • Kitty Wu • Kå • Lack • Lars Skjærbæk & Boat Man Love • Lena • LUX Spencers • m:u:s:t • Mads Langer • Mads Mouritz & Jacob Funch • Mambo Companeros • Marie Key Band • Mark Lind • Marvins Revolt • Melk • Mew • Mikael Simpson & Sølvstorm • Moi Caprice • Mold • Morild • Morten Abel • Nachwetch & Wabanag • Nicolai Munch • Odessa • Olesen-Olesen • Peter Sommer • Quit Your Dayjob • Rasmus Nøhr • Real Ones • Red Ink • Richard Lindgren • Rumpistol • Samsaya • Sarah Hepburn • Schack • Shungu • Sister Flo • Skambankt • Ske • Span • Spleen United • Stuen th. • Super Galore • Süperstar Orkestar • Surferosa • Susanna & The Magical Orchestra • The Alpine • The Bleeder Group • The Breakers • The Defectors • The Mopeds • The Psyke Project • The Royal Highness • The Tiny • Tina Dickow • Triårveræinne • Turbulens • Utah

Plakat, SPOT Festival 2004

Alog • Amber • Angu • Anton Nikkilä & Alexei Borisov • Antophones • Baby Woodrose • Badun • Ben Horn • Bergman Rock • Catherine Tran • Coolsville • Claus Hempler • David & The Citizens • Dear • Diefenbach • Don Johnson Big Band • Duo • Kapow • Ephemera • Epo-555 • First Floor Power • Franka • Grand Avenue • Hush • Jab Mica Och El • Jogujo Circuit • Jokeren • José González • Joyce Hotel • Kaada • Kaptein Kaliber • Kill • Kira & The Kindred Spirits • Laaksko • Lake Placid • Lampshade • Larsen & Furious Jane • Leisure Alaska • Lupus • Maborosi • Magnet • Magnum 44 • Malkin Zany • Martin Ryum • Marvellous • Mellophone • Mnemic • Money Your Love • Moon Gringo • Moonbabies • Moose Matrix feat. Bjørn Svin • Mugison • Múm • Naut • Nephew • Nikolaj Nørlund & Rhonda Harris • Out of Phase • Per Hoier • Powersolo • Puzzleweasel • Rag City Dolls • Rasmus Møbius • Redrama • Ricochets • Salley Gardens • Sepiamusic • Sergeant Petter • Serras • Silver • Simon Lynge • Sodastar • Sondre Lerche • Span SPEKTR • Static & Nat Ill • Stella Polaris • Stine Michel • Stomped • Teitur • Teppop • The Blue Van • The Burning Primitive • The Fashion • The Magic Bullet Theory • Thomas Dybdahl • Tiger Tunes • Tim Christensen • Tobias Trier • Tue West • Tys Tys • Utah • Virgo • Zaki

Plakat, SPOT Festival 2003

Aim • Apparat Organ Quartet • B&B International • Ben Horn • Bjørn Berge • Bug Powder • Camilla Munck • Carl K feat jazzy guest stars • Carpark North • Case • Catbird • Claus Hempler • Figurines • G- HA • Geisha • Glorybox • Hank • Hello Goodbye • Håkan Hellström • Instinkt • Jab Mica Och El • Jaga Jazzist • Je m’apelle Mads & Mette • Juncker • K.I.O.L. • Kaizers Orchestra • Kashmir • Kira & The Kindred Spirits • Kitty Wu • Last Days Of April • Lillystones • Limf • Love Julie • Ludwig Boess • Luke • Marie Frank • Mathias Grip • Mevadio • Mikael Simpson • Mofus • Moi Caprice • Oriental Mood • Petur • Phønix • Pleasure Machine • Pluto • Racing Ape • Ralph Myerz & The Jack Herren Band • Resisters • Slow Train • Snospray • Softporn • Sort Sol • Spleen United • St. Thomas • Steric • Superjeg • Supersilent • Swan Lee • Søndag • The Alpine • The Blue Van • Thomas Dybdahl • Tiger Tunes • TM & Alec Burton • Ugress • Wäldchengarten • Örtz

Plakat, SPOT Festival 2002

Aida Nadeem • Barcode • Blue Foundation • Briskeby • Broken Beats • Carpark North • Century • Contemporánea • Dish • El Caco • Filip • Fulclub • Jerkstore • Junior Senior • Jupiter Day • Kent • Klondyke • Ida Kristin • Krøyt • Labrador • Lampshade • Lise Westzynthius • Marcus Winther-John • Mikael Simpson • Migo • Monopol • Moon Gringo • Morten Ehlers / Jonas Thejsen • Mouritz • Music For Dreams • Polkageist • Popfilter • Portland • Puddu Varano • Salvatore • SaraNoah • Saybia • Simon Lynge • Sondre Lerche • Sparkling • Sterling • Stine Larsen • Suburban Tribe • The Circus • The Crash • The Defectors • The Mopeds • The Orchestra • The Resistors • The Shades • The Teenage Idols • Teitur • Thau • Under Byen • Universal Funk • USO/LOC • Wynona • Xploding Plastix • Zar • Ørenlyd

Plakat, SPOT Festival 2001

Allan Jensen • Anne Dorte Michelsen • Anne Dorte Michelsen & Helge Lilletvedt • Asger Techau-Mads Tunebjerg-Henrik Lindstrand-Kasper Eistrup • Beatass • Bjørn Svin • Claus Hempler • Dear • Elisabeth Gjerluff Nielsens • Ester Brohus • Garbo • Haugaard & Høirup • Jimmy Jørgensen • Jonz • Made in China • Malik-Nuka-Julie • Marie Frank • Michelle Birkballe • Natural Born Hippies • Pernille Rosendahl • Poul Krebs • Racing Ape • Signe & Atleterne • Snospray • Steffen Brandt • Tchando • Teitur Lassen • Tina Dickow • Tobias Trier

Plakat, SPOT Festival 2000

Abdullah S • Anneli Drecker • Annione • Apulanta • Biosphere • Bronco Busters • Bumsestilen • Camille Jones • Carpark • Choci Loni • Copenhagen • Det Sejge Jydske • Diefenbach • Dipsomaniacs • Eskobar • Fuchsia • Fury • Garbo • Gas Giant • Gletscher • Good People • Her Aping • Indigo Sun • Inside the Whale All Star Band • Jacob Christoffersen Urban Jungle Jazzinnovation • Japaf • Jimi Tenor • Jomi Massage • Karoline Hausted & Band • Kenneth Thordal • Kitty Wu • Kvæg • Lisbeth Rysgaard • Live Electronic Jam • LoopTroop • Mazza 5 • Mew • Mikael Stegger • Mikkel Snorre • Mofus • Moon Gringo • Nautilus • Nikolaj Grandjean • Orquestra Llegó La Hora • Outlandish • Palooka • Pernille Gunvad • Randi Laubek • Rikke Lie Flensburg • Saybia • Shimoll • Slit • Spoke • Steric • Suck a Bug • Superheroes • Susi Hyldgaard • Swan Lee • Tania Viit • Thee Ultra Bimboos • The Burning Primitive • The Flaming Sideburns • Tobias Trier • Tumult • Uhrbrand / Lydom / Cahill • Wynona

Plakat, SPOT Festival 1999

Aud Wilken • Baal • Bertine • Bigbang • Bjørn Svin • Claus Hempler • DJ Atle • DJ Nicka • DJ Shack • Envelope • Eskild Dohn • Fenja Menja • Fleron • Godspeed • Hoven Droven • Hush • Junior • Jupiter Day • Klakki • Kyed • Learning From Las Vegas • Lok • Magga Stina • Marie Frank • MC – Hár • Opiate • Oscar Danielsson / Daniel Bingert • Palace Of Pleasure • Poor Rich Ones • Prof. Scuba • Puls • Ray Wonder • Roda, Matheisen og Woods • Serras • Sigur Rós • Soul Quality Quartet • Sternklang • Sunny Face • Teitur • Tim Christensen • Tina Dickow • Trigbag • Vildensky

Plakat, SPOT Festival 1998

Armstrong • Annette Bjergfeldt • Baal • Camden • Cirkus • Colorblind • Diva • DJ Quickstep • DJ Schack • Emotions • E.T.A. • Jonz • Joy Morgan • Kantaloop • Kikkert • Larryland • Las • Laundromat • Lovebites • Luksus • Malk de Kojn • Martin Preisler • Melanies • Melted • Miami • Mik Aidt • My First Valentine • Pass The Butter • Pernille Rosendahl • Peter Smith • Puddu Varano • Sator • Shanks • Shirtsville • Softporn • Solveig Sandnes • Song Island • Speaker Bite Me • Superfuzz • Superheroes • The Burning Primitive • Tina Dickow • Tokyo Combo • Under Byen • Whale

Plakat, SPOT Festival 1997

Biff Baxter Band • Bjørn Svin • Bjørn Svin/ Cygnet Committee • Bloom • Cinnamon Sigh • Dawn Pirates • Deepfried Toguma • Dicte • Diva • DJ Conrad • Dreamscape • Düreforsög • Fielfraz • Goon • Hallå Då • Inside the Whale • James Thomas • Kashmir • Koxbox • Lime • Marie Frank • Mew • Miss Djax • Moi Caprice • Momb • Natural Born Hippies • Off to Austria • On Trial • Pockets • Pretty Maids • Psycked Up Janis • Puddu Varano • Quote Unquote • Randi Laubek • She Almost Said • Snuff Cameramen • Sorten Muld • The Jonz • The Sunbeam Band • Westwood • Yellowbellies

Plakat, SPOT Festival 1996

A Sonic Incident • Alive and Bonk • Catharsis • Cinnamon Sigh • Closeminded • Concrete Puppet Frog • Corpus Mortale • Crash-site • Dang • De Marco • Die Unfrugtbare Äpfelbaum im Hintergarten • Dub Wise • Embellish • Faktaposen • FMD & KøligKaj • Gabsky and the Heavenly Orchestra • Girlfriend • Goldfinger • GOMP 88 • Gung Ho • Hallå Då • Headrush • Inter View • Kongehuset • Jolly Core • Kewpie Dolls • Kætter Kvartet • Littlefish • Los Bandidos • Lunar • Lust • Me’rang • Mean Abilene • Moose Cut Loose • My First Valentine • Oasum • Picnic med gæster: T.S. Høegh, Jeppe Saugmann, Mikkel Nordsø og Peter Belli • Pidgeon Party • Porcelain • Roundabouts • Sacrificial • She Almost Said • Sigurd and the Cigars • Slightly Annoyed • Sub Rosa • Sund Fornuft • SuperFuzz • Supersilent • Suspected Hippies In Transit • Sweet Boys • Tangelroots • Telling Of A Grassfield • The Burning Primitive • The Cavemen • These Hands • Thing • Tom’s Tired • TUB • Typhus Mary • Watership • WOB

Plakat, SPOT Festival 1995

Ahorn-Laundromat • Baden-Powell • Bobfaced Betty • Buttfuck • Calcutta Anazamama • Canela • Charade • Coitus Interruptus • Corpus Mortale • De Buur • Death Tothe • Die Herren • Downdraft • Dream Machine • Dub Wise • Eidetic • Embryo • Eugene • Eurecha • Frozen Sun • Grand Moff Tarkin • Gung Ho • Harboøre Holiday • Humleridderne • Ibens • Insaints • Jolly Core • José Carlos II & Bambamoleque Band • KMA – P.A.T.R.I.O.T.S • Kick The Kangaroo • Laundromat • LP´s Blues Band • Malene Langborg & Friends • Mary Me Joseph • Mew • Moses O’Jah • Nearly Died Laughing • Neon Jesus • New Amsterdam • One • Pigeon Party • Radi8 • Redrum • Runes • Screamin’ Blue • Shiner • Sial • Spearib Joblin • Stubbern Vibes • Spy Nation • Svovl • Søren Vandborg Band • Tchando • The Providence • Wanted 4 Acid • Yetis On Fire • Zeroes & Ones

Plakat, SPOT Festival 1994

3rd Time Around • Barfalot • Beat Around The Bush • Biff Baxter Band • Bloom • Creamy Beaver • De Sidste Mohikanere • Embellish • Embryo • Grendl • I.N.D.I.K.A.T.O.R. • New Amsterdam • Our 15 Minutes • Pacific Race • Paper Flames • Patricia Panting • Peanut Pump Gun • Raisin’ Jane • Ring’s End • Ruby Fruit Jungle • Scott Maddox • Stubborn Vibes • Tritonus • Tulp

Partners

Tuborg
Tuborg er Danmarks største ølmærke og nok ét af de mærker, der har haft allerstørst aftryk på den danske kulturbevidsthed gennem tiden. Også inden for musikken. Tuborg har været en aktiv del af den danske musikscene siden 80’erne og er uløseligt forbundet med fællesskaber og de store livemusikoplevelser. Men Tuborg er også en del af fremtidens musik. Og Tuborg er naturligvis en del af SPOT.
H2O
H2O's opgave er at skabe bedre tøj og fodtøj ved at bruge sport- og fritidstøjets/sko holdbarhed, praktiske materialer og høje grad af komfort i samspil med modeskabernes sans for pasform, trends og farver. For H2O betyder kreativitet, at kombinere kendte ting på nye måder – og derfor hele tiden skabe originale løsninger ved at tage det bedste fra de to verdener og bruge det i en positiv udviklingsspiral, der gør tøjet bedre og tilføjer merværdi for forbrugeren.
Koda Kultur
Hvert år afsætter Koda op til 10% af nettoindtjeningen til kulturelle formål, de såkaldte kulturelle midler. Den del af Kodas virke, kaldes Koda Kultur. De kulturelle midler skal blandt andet stimulere og understøtte skabelsen af ny musik. Via støtte til komponister og sangskrivere i form af arbejdslegater, produktionsstøtte, sangskrivercamps, undervisningsforløb, netværksinitiativer og muligheden for internationalt samarbejde, geninvesteres en vis andel af Kodas indtægter på den måde i udviklingen af musiklivet.
Autor
Autor er den største forening for komponister, sangskrivere, tekstforfattere og producere. Fra elektronisk musik til jazz, fra filmmusik til dødsmetal, fra rock til folkemusikkens rødder. Autors hovedformål er at sikre de bedste betingelser for, at der skabes ny og spændende musik. Autor tilbyder blandt andet arbejdslegater, camps, netværk, personlig coaching, juridisk og økonomisk rådgivning, forsikringsordning, rabatter og meget mere. Foreningen støtter en lang række initiativer og kulturprojekter, der medvirker til at synliggøre og fremme musikkens betydning.
Dansk Artist Forbund
Dansk Artist Forbund er en fagforening og kulturpolitisk interesseorganisation, der arbejder for medlemmernes interesser. Dansk Artist Forbund organiserer alle artister, solister og underholdere, der arbejder professionelt i musik, scenekunst og underholdningsbranchen. Centrale opgaver er 1) at sikre de udøvende kunstneres rettigheder, 2) at sikre ordentlig aflønning af det kunstneriske arbejde, 3) at skabe mere respekt for de kunstneriske fag og deres og brede betydning, 4) at arbejde for kvalitetsuddannelser til det kunstneriske arbejdsmarked og 5) at arbejde for lige adgang til uddannelse, arbejde, karriere og løn.
DMF
Dansk Musiker Forbund er Danmarks største fagforening for musikere og organiserer musikere, solister, sangere, musikundervisere og alle musikkens øvrige kunstnere, der arbejder med musik og lyd i bredeste forstand. Dansk Musiker Forbunds formål er bl.a. at arbejde for at højne medlemmernes sociale, kunstneriske, arbejdsmæssige og økonomiske stilling i samfundet og at varetage medlemmernes løn- og ansættelsesvilkår, ophavsretslige interesser og øvrige fælles interesser i det hele taget.
DPA
Danske Populær Autorer (DPA) er en interesseorganisation, der arbejder politisk for de bedste rammer for den musik, der retter sig mod markedet. DPA’s medlemmer er sangskrivere, komponister, producere og tekstforfattere inden for hele spektret af den populære musikgenre. DPA blev grundlagt i 1918 og var med til at stifte Koda i 1926. I DPA’s bestyrelse er alle arbejdende komponister, sangskrivere, producere og tekstforfattere, der kender til udfordringerne ved at skulle sælge sine værker og ofte drive en enkeltmandsforretning som musikskaber.
Promus
Visionen bag Promus er at samle viden og innovation, netværks- og vækstlagsarbejde indenfor det århusianske musikmiljø under ét tag. Målet er at styrke og ruste de forskellige aktører til de store udfordringer, musiklivet står overfor i fremtiden. Promus udlejer projektarbejdspladser, har tre produktionsrum, gennemfører aktiviteter for vækstlaget i Aarhus, støtter iværksætteri, giver rådgivning/sparring og har organiseret en mentorordning, hvor nye aktører kan hente erfaring fra de allerede etablerede aktører. Endvidere arrangerer Promus jævnligt kurser, panel- og debataftener omkring aktuelle emner indenfor musikbranchen som helhed.
Statens Kunstfond
Statens Kunstfond er Danmarks største kunstfond. Fonden støtter udviklingen af nyskabende idéer og kunstoplevelser af høj kvalitet og arbejder for at gøre kunstoplevelser til en del af alle borgeres hverdag, og for at dansk kunst kan blive udbredt i udlandet og bane vejen for endnu flere talentfulde danske kunstnere. Kunst af høj kvalitet skaber oplevelser og samtaler. Det inspirerer både børn og voksne og giver os noget at være fælles om. Det gør verden og hverdagen større. Derfor uddeler Statens Kunstfond hvert år godt 500 mio. kroner til danske kunstnere, der går nye veje. Støtter produktion og formidling af arkitektur, billedkunst, design, film, kunsthåndværk, litteratur, musik og scenekunst.
Aarhus Kommune
Danmark
DANMARK blev grundlagt i 2005 af Dan Hougesen og Mark Wills og er blevet den største uafhængige digitale musikdistributør med base i Skandinavien, der leverer tjenester til over 10.000 kunstnere og labels verden over. Med kontorer og repræsentanter strategisk placeret i Danmark, Sverige, Norge, Storbritannien, Tyskland, Spanien, Italien og USA har DANMARK etableret en stærk global tilstedeværelse i musikindustrien. Med en kundeorienteret tilgang og en passion for musik har DANMARK opnået et ry for sin professionalisme, pålidelighed og forpligtelse til at yde en fremragende indsats. I takt med at musikindustrien fortsætter med at udvikle sig, er DANMARK fortsat forpligtet til at forblive på forkant med innovation og levere banebrydende løsninger, der gør det muligt for kunstnere og labels at trives i et dynamisk og konkurrencedygtigt landskab.
Aarhus Volume
Kulturforeningen Aarhus Volume er et hold af unge entreprenører, der skaber og faciliterer kulturevents, hovedsageligt indenfor musik. Foreningen blev stiftet i 2016 og holder i dag til på Institut for (X), ved Godsbanen i Aarhus K. Siden foreningen blev stiftet, har den leveret utallige fester og koncerter. Vigtigst af alt afholder Aarhus Volume en årlig festival, ved navn ‘Under Gaden’, der foregår under Ringgadebroen, hvor deres nye spillested Volume Village også er placeret. Foreningen har i høj grad fokus på undergrundsmiljøet og at repræsentere de urbane musikgenre.

Administration

External website for SPOT Festival’s administrative information

Contracts with Statens Kunstfond, annual reports, SPOT’s articles of association, etc.

Board

Lena Brostrøm
Lena Brostrøm (bestyrelsesleder)
Udpegningsperiode: 2021 - 2025, udpeget af bestyrelsen
  • Bestyrelsesleder, Copydan KulturPlus
  • Bestyrelsesmedlem, Folketeatret
  • Dansk Artist Forbund, formand (2007-2020)
  • LO/ FH, Hovedbestyrelsesmedlem (2007-2020)
  • Bestyrelsesmedlem, Gramex (2003-2020)
  • 30 års organisationserfaring i kulturbranche og fagbevægelse
  • Sanger, debattør og moderator
Mads Dahl
Mads Dahl
Udpegningsperiode: 2020 - 2024, udpeget af bestyrelsen
  • Grundlægger, leder og booker, Alive Festival – 2009-2020
  • BA Music Management, RMC Rytmisk Musikkonservatorium
Nikolaj Bugge
Nikolaj Bugge
Udpegningsperiode: 2021 - 2025, udpeget af bestyrelsen
  • Co-Leder af Grobund Bandakademi.
  • Leder af koncertforeningen Sun Ship.
  • Underviser og projektleder på Det Jyske Musikkonservatorium
  • Komponist og arrangør med 15+ års erfaring som skabende og udøvende kunstner
  • Bestyrelsesmedlem i Aarhus Jazz Festival og Swinging Europe.
Peter Rønnow
Peter Rønnow
Udpegningsperiode: 2021 - 2025, udpeget af bestyrelsen
  • Advokat og partner i DLA Piper Denmark (Aarhus)
  • Arbejder med Erhvervsret, Fast Ejendom og Sport & Entertainment
  • Bestyrelsesformand for Godsbanen
  • Bestyrelsesformand for Kirsten Olsen og Gunnar Jakobsens Familiefond
  • Bestyrelsesmedlem i VoxHall
  • Bestyrelsesmedlem i Ejendomsfonden AIS
  • Bestyrelsesmedlem i Det Jyske Kunstakademi, KulturErhverv og
    Aarhus Film Værksted
  • Formand for DBU’s Politiske Følgegruppe (Lovgruppen)
  • Medl. af Advisory Boards for Aarhus Festuge og Musikhus Aarhus
  • Har gennem de eneste 15 år bistået artister, agenter og bookere samt
    arrangører, spillesteder og festivaler og i 2020 og 2021 været meget engageret
    i forhandlinger vedr. kompensationsordninger.
Tobias Stenkjær
Tobias Stenkjær
Udpegningsperiode: 2022 - 2024, udpeget af DPA og DJBFA
  • Forperson i DPA
  • Første næstforperson, Koda
  • Medlem, Statens Kunstfonds repræsentantskab
  • Næstbestyrelsesleder, Musikindustriens Netværk
  • Bestyrelsesmedlem, Copydan Tekst og Node
  • Prisvindende, platin- og guldcertificeret artist, sangskriver og producer
Victor Dybbroe
Victor Dybbroe
Udpegningsperiode: 2021 - 2025, udpeget af DAF og DMF
  • Musiker, komponist og arrangør med 20 års erfaring nationalt og internationalt
  • Underviser på konservatorier, MGK og musiske talentskoler i både ind- og
    udland, med særligt fokus på det rum musikken skaber mellem mennesker
  • Bestyrelsesmedlem i DJBFA 2018-2021
  • Udviklende arbejde med Koda Kulturs første pulje for vækstlag 2019-2020
  • Repræsentantskabet for Sankt Annæ MGK 2015 –
  • BA musiker og bevægelseslærer fra RMC, samt BA Antropologi fra KU
Maia Ledet Andersen
Udpegningsperiode: 2024-2028, udpeget af bestyrelsen
  • Head of Streaming & Digital Strategy hos Universal Music Danmark
  • Medlem af Universal Musics centraleuropæiske eksport-panel
  • Stifter og leder af Universal Music Danmarks Scoutprogram
  • Platincertificeret sangskriver, topliner og oversætter
  • Tidligere udøvende artist signet under Sony Music
  • Kandidat i Kommunikation fra Roskilde Universitet