Om SPOT

SPOT har siden 1994 været udstillingsplatform for den dansk og nordisk musik. I 2017 var der over 1500 danske og nordiske sangskrivere, musikere, dj’s og performere, der gav over 300 koncerter fordelt på 38 scener i løbet af tre døgn –  og for ca. 8.000 gæster.

ROSA – Dansk Rock Samråd og MXD – Music Export Denmark er arrangørerne bag SPOT, som desuden bæres og støttes af et stort udsnit af det danske musikliv indenfor rock, pop og beslægtede genrer.

SPOTs ambition er at skabe en formidlingsplatform for den danske og nordiske musik. Repertoire og programlægning dikteres primært af viljen til at støtte op om nyere bands og kunstnere, der kvalitetsmæssigt kan begå sig på det internationale marked.

Præsentationerne omfatter debutanter såvel som mere etablerede kunstnere, der skønnes at være af interesse for enten nationale eller internationale musikformidlere, branche- og kulturfolk eller medier.

SPOT igennem årene:

SPOT Festival 2017

AddisAbabaBand • Afsky • Aftenrutine Dayparty • Alcabean • Alma (FI) • Alvarado • Amanda Delara (NO) • Emil Simonsen and Pernille Rosendahl • Athletic Progression • Audio District • Auður (IS) • AV AV AV • AyOwA • AySay • BaBa ZuLa (TR) • Baby Handshake • Balkan Basterds • Bellhound Choir • Benal • Berlin Zoo feat. Sofa T • Bilal Irshed’s Trio • Blondage • BLOOD CHILD • Blood Sweat Drum + Bass feat. Munkeby • Bogfinkevej • Boundaries • Central • CHILDRENN • Cisser feat. Mark Steensen • CODE WALK • Communions • Courtesy • D/troit • Darling Don’t Dance • David44 (DK/IS) • Dawda Jobarteh • Day Trailer • Death By Unga Bunga (NO) • Death Machine • Debre Damo Dining Orchestra • Días Nórdicos • Días Nórdicos Colours (ES/AR) • Diet • Double Rainbow • Dream Machine • Drew • Duks • Ecstasy In Order • Electric Elephants • Eli • Elias Segujja • Ellis May • Elmøe og Hoffmann • EQUIS • Ericka Jane • Erosion Flow • ESPICHICOQUE • Europavox • Excelsior • Eye Win Hoe • Farveblind • Faustix • First Hate • For Akia • Franske Piger • Frederik Heidemann • Gadjos feat. Special guest (SWE) • Get Your Gun • Goss • Grammar of Movement • Great News (NO) • Gurli Octavia • Hands of Light • HansSOLO • HipSomHap • Hjalmer • Hong Kong • Hudna feat. DíSA • Hun Solo • Ida Kudo • Ida Wenøe & The Silver Cords • ILANG • In Memoirs • IRAH • Iris Gold • Jacob Dinesen Band • JFDR (IS) • Jonah Blacksmith • JÆRV • Kajsa Vala • Kalaha • Kaminá • Katinka • Keis Khatib • Kellermensch • Kidmo Laran • Kikos • KING • Kogekunst • Konni Kass (FO) • Kops • Kå • La3no Cubano (SVK) • Lars Virkli • Lasse Matthiessen • Lea • Línt (NO) • Lord Siva • Louis Rustum • Lowly • Lydmor • Lød • Mads Hansens Kapel • Mambe & Danochilango • MAN DUO (FI) • Mantra Soundsystem • Mantua • Marching Church • Martin Baltser • MARY JEAN • Masasolo • Mathias Heise Quadrillion • MATTIS • Maximillian • MERCY • Milford • Mira Aasma (SE) • Mo Swaen • Modest • Molina • mono mono • Moody • Moses: “Andreas” • Naked – a Singer and a Piano • Nanna Bech • Nanna.B • Natlyst • Nico Muhly & Teitur: Confessions • Nils Bech (NO) • Noah Carter • Noréll • Northern Assembly • Nûrnbear • Oakland Rain (NO) • Oh Lois! • Oktober • Omar Souleyman (SY) • Outdoor Fun • Outer Region • Owkey • PALA • Palace Winter • Pogo Polis • Ponti • Poster session • Ravi Kumar • Red Lama • René Linjer med Rasmus Nøhr og Ihan Haydar • René Linjer med Shaka Loveless og Dorte Gerlach • Rest in Beats • RISE ABOVE (NO) • Rob Smyles, Nilas & Thor Kvisgaard • Roger Beattaker • Rosen & Spyddet • Rune Bagge • Sagt i Plenum • Saint Best • San Pedro • Scarlet Pleasure • School of X • Sebastian Lind • Sekuoia • Sgrow (NO) • She Dives • SHERPA • SHI (DE) • Shiny Darkly • Shitkid (SE) • Sigrid (NO) • Sigurvin Sigurdsson (IS) • Silvester • Simen Lyngroth (NO) • Sir Was (SE) • Siv Jakobsen (NO) • Sjakket • Slowes • Sløtface (NO) • Soleima • Son Of Caesar • Soon • Sortlegeme • Spines • SPOT on Greenland • Stella Lugosi (SE) • Stigma • Svartmálm (FO) • SylVest • Teenage Love • THANKS • The Attic Sleepers • The Boy That Got Away • The Chairman • The Enormous Sea • The KutiMangoes • The Love Coffin • The New Family • The Palace • The Rumour Said Fire • The Savage Rose • The Warmongers • Tim Schou • Tommy Beyond • Total Hip Replacement • tots • Trends • True Nord • Turquoise Sun • Tuuttimörkö (FI) • Tårn • Uffe • ULTRAMARIN • Uncle Tang’s Wing-Ding • Uyarakq x Peand-el x Tarrak • Velvet Volume • Vera • Vesper • Wangel • Who Killed Bambi / Lydmor • Yung • Zebu Zarina

SPOT Festival 2016

$ushi x Kobe (NO) • 0SIX • 11th Street Kids • 2 Bit Crew • Aarhus Calling • Albin Lee Meldau (SE) • Alex Vargas • Andreas Torres • Anna Scharling • ANYA • Artificial Brothers • Ary (NO) • Asger Techau • Assembler • Axel Flovent (IS) • Baby In Vain • Tabú • Barrow • BEINTA – m. Anna Katrin Egilstrøð og Aarhus Symfoniorkester • Blod • Bloody Beach (NO) • Bollywood Beats and Big Band • Bremer/McCoy • CABAL • Catch the Breeze • Chinah • Citybois • Clarissa Connelly • Collider • Dagny (NO) • Daniel Kvammen (NO) • Danni Toma • De Forbandede • De Underjordiske • Death Hawks (FI) • Den Sorte Skole • Det Unge VokalEnsemble • Di Garbi • Dialekt Jam – m. Michael Ejstrup & Per Vers • Distortion Girls • DJ Static • Drengebande • Dúné • Døde Blomster • Dør nr. 13 • EERA (NO) • Electric Elephants • Elof & Wamberg • Emil Kruse • Emilie Ramirez • Essence of Mind (NO) • EXEC • F.M.K. • Farveblind • Felix De Luca • Frans Bak & Sound Of North • Freja Kirk • Gatwick (DE) • Gents • Girls In Airports • Go Boat-sessions w. Bremer/McCoy, Katinka, and Wangel • Go Go Berlin • Good Intentions • Graceless • GULDREGN • Gundelach (NO) • Guns (NO) • hasan shah • Helmet Compass • Hisser (FI) • Hollow Hollow • HOOHA • Hovedløs • Hudna • IAMJJ • Ida Gard • Ida Wenøe & The Silver Cords • Idiot Disc Records Marathon-Dayparty • IKI • Internazionale • IRAH • J. Arlin • Jansberg • JOHS • Jomi Massage • Junglelyd • JÆRV • k-Phax • KAAE//BATZ//THAULOW “Every Person Has A Face” • KAKKMADDAFAKKA (NO) • Karl William • Katinka • Katrine Stochholm • Kawn • Kejser A • Kelvin (NO) • Kentaur • Kernefamilien • Kill J • Klub 27 • Konni Kass (FO) • Kristian Leth • König • Laurence The Crowned – Paradis Session • Les Fleurs Du Mal (SE) • LEW • Liima (DK/FI) • Limbo w. Girls Night Out, Coco Moon, Yune, and Thanks • Limbo w. Luumen, She Dives, Silvester, Schultz & Forever, and Astronaut • Liss • Long Line Down • Lorentz (SE) • Lowly • Lydtaet Dayparty • Lyt i Mørket • Lærke Emilie • M.I.L.K. • MADI BANJA (SE) • Mads Bjørn • Magnolia Shoals • Maizena • Maja & De Sarte Sjæle • MaMA • Mames Babegenush • Mattis • Merigold • Mike Andersen • ML BUCH • Moddi – Unsongs • Modest • Molly • Morgan Square • Moses: “Andreas” • Moulder • Mountains & Parachutes • møl • Nabiha • NAKED – a Singer and a Piano • Narcosatanicos • NEONSOL • Niilas (NO) • Nikoline • Noréll • Northern Assembly • Olga Szymula (PL) • Oskar Jefsen • Palace Winter • Pale Honey (SE) • PB43 Night @ TAPE feat. Speaker Bite Me // SVIN // Frisk Frugt // We Like We • PechaKucha • Perfect Plush • Pernille Rosendahl • Phlake • PowerSolo • Quick Quick Obey • Rasmus Matthiesen – Paradis Session • Redwood Hill • Rezet Store x Sneaker Expo (DJ-sets by DJ Skiverytter, Ary, & Bang Bang • Rock the Region • S!VAS • Saida • Saint Cava • SAVEUS • Sea Lion (SE) • she • Shy Shy Shy • Simone Tang • Skrallebang • SLOWOLF • Smerz (NO) • Snakefingers INC • Soft Armour • Sondre Justad (NO) • SPOTonFolk – Dayparty • Søren Juul • Tears • The Awesome Welles • The Courettes • The Eclectic Moniker • The Enormous Sea • The Entrepreneurs • The Hearing (FI) • The Kendolls (SE) • The Kutimangoes • ThrKngs • Thøger Dixgaard • ticktock • Tobias Rahim • TOM And His Computer • Tom Klose (DE) • Tårn • Tårn & Moses: “Andreas” • Unge Ferrari (NO) • Vakle • Vessel • Vi Leger Musik • ViEW (FI) • Virgin Suicide • VORES ALLESAMMENS • Wangel • Who is Louis • WHO KILLED BAMBI + Steffen Brandt • Whores and Thieves – presented by TAK ROCK • Xolo Island

SPOT Festival 2015

Aarhus Kalder Houston • Agent Side Grinder (SE) • Alex Vargas • Amin Karami • And They Spoke In Anthems (BE) • Anna Bell • Antonio Gram • ANYA • Arsenal: DANCE! DANCE! DANCE! (BE) • Asbjørn • Astronaut • AURORA (NO) • Av Av Av • Baby In Vain • Beats to Blanca • Benal • Between Music: Aqua Sonic • Big Dust • Black Book Lodge • Black Horse • Black Light Discipline (FI) • Blaue Blume • Brynjolfur (FO) • BUDTZ • Bye Barat • Cancer • Chinah • D/troit • Dad Rocks! • Dance With Dirt • Daniel Norgren (SE) • De Underjordiske • Dine Isaksen • Dísa (IS) • Eivør (FO) • Emil Stabil • Ericka Jane • Faded Days Records Label Night • FAE • Fatter Eskil Presents: Bunker, Eerie Glue, Lou Francis & Retro • Faunea • Fay Wildhagen (NO) • First Hate • Folkeklubben • For Akia • Frank Haze • Förtress • Gooms • Great Mountain Fire (BE) • Hessismore • hukaos. • Hurula (SE) • Hymns From Nineveh • I’LL BE DAMNED • Ida Kudo • Isam B • Jack the Hustler (FI) • Jacob Bellens & Band • Jacobløberhjemmefra • Joey Moe • Johann • Jonah Blacksmith • Jonas Breum • Jonas Rendbo • JonasForFanden • Josefin Öhrn + The Liberation (SE) • Julias Moon • Júníus Meyvant (IS) • Kaaliyah • Katinka • Keep Camping • Kentaur • Kenton Slash Demon • Kesi • Keynotes • Kill J • Klub 27 • KUBE • Kvindebandet • Kwamie Liv • Like a Can of Beans Records Label Night • Lillebror • LISERSTILLE • Lord Siva • Lowly • Lùisa (DE) • Lukkif • Lydmor • Mads Damsgaard Kristiansen (Reptile Youth) & Abby Portner • Maggie Björklund • Mammùt (IS) • Maria Faust Solo • Mariam Koné (ML) • Marius Ziska (FO) • Marvelous Mosell • MellemFingaMuzik • Mendoza • Merlyn Silva • Mikas • Montage of Heck • Naked feat. Steen Jørgensen, Kill J, Aura Dione & Lord Siva • Neon Heaven • Nick Sway • Nils Gröndahl • Noah Kin (FI) • NONSENS • Noréll • Northern Assembly • Not Ready To Die • O/RIOH • October Dance • Oliver Blank • ONBC • Optaget • Paper Cranes • Paradis Session: Jonas H. Petersen (Hymns from Nineveh) • Paradis Session: Lydmor • Paradis Session: Sekuoia (Solo act) • Patchanka • Patrick Dorgan • Phønix feat. Sangka (CN) • Pool (DE) • Private Pact • Rangleklods • Rest In Beats • Riddarna (SE) • Samaris (IS) • Sekuoia • Shiny Darkly • Siamese • Sigurvin Sigurdsson • Skammens Vogn • Skinz • Slaughter Beach • So So Sofie • So You Wanna Break it Big in Germany? • Solbrud • Soleima • Sound Of Shiva • Sukker Lyn • Sume – lyden af en revolution • Susanne Sundfør (NO) • SVIN • Sweet Jesus 17 • Taragana Pyjarama • The Amazing (SE) • The Attic Sleepers • The Bongo Club (SE) • The Cabin Project • The Chairman • The Courettes • The Entrepreneurs • The Interbeing • The Migrant • The New Spring • The Portuguese Man of War • The Radar Post • The Wands • Thunderboss • Tidlige Armbånd • Time Is Illmatic • Travelling Tribes • Trio Mio • TurboChild • Ukendt Kunstner • Unkwon • Vampire Blow • Wangel • Waqas • We Are The Way For The Cosmos To Know Itself • Who is Louis • Who Killed Bambi + • Xander • Xolo Island • You Work For Me Now • Yung • Zanno Otis

SPOT Festival 2014

“Join Forces” by Penny Police & Classical Composer Signe Lykke • 1000 sek. m. Peter Sommer • 1020 sek. m. Peter Sommer • 4 Guys From The Future • A Band Called Death • A World Not Ours • Aarhus Jazz Orchestra feat. Emil de Waal + Spejderrobot • Adna (SE) • Afenginn: Choirnevale • Alcoholic Faith Mission • Amason (SE) • Ankah • Ann See • Beglomeg (NO) • Benal • Black Book Lodge • Blaue Blume • Bon Homme • Broke • Broken Twin • BYRTA (FO) • Caved Crow • Charlotte Haesen (LUX) • Choir of Young Believers • Chorus Grant • Christopher • Communions • Copia Doble Systema (NO/DK) • Dance With Dirt • Dánjal (FO) • Darkness Falls • De Danske Hyrder • Death Metal Angola • Det mand ikke taler om • Det nye kuld • Disa (IS) • Div. kunstner: “Flygtningestemmer” • Django Unchained • Dokumentarkoncert #2 m. Niels Rønsholdt og Scenatet • Downloaded • Electric Eye (NO) • Electro Chaabi • Elektrokohle (Von Wegen) • Elin Kåven (NO) • Emilie Nicolas (NO) • En maler • Euzen • Exit Neverland • Farao (NO) • Feel Freeze • For Akia • Fossils • Franklin Zoo • Freja Kirk • FUCK ART, LET’S DANCE! (DE) • GAFFA Library Sessions med Nelson Can • GAFFA Library Sessions med The Blue Van’s Steffen Westmark • Get Your Gun • Ginger Ninja • GLASS • Go Go Berlin • Gregersen • Grísalappalísa (IS) • GRU-PDX • Habadekuk • Hand of Dust • Heimatt • Helmet Compass • Here We’ll Stay • I’ll Be Damned • Iberia (SE) • Ice Cream Cathedral • ICEAGE • Ida Gard • In Lonely Majesty • Jaakko Eino Kalevi (FI) • Julia m. Keep Camping • Julias Moon • Karl William • Keep Camping • Kellermensch • KIDD • KIll J • Kostcirkeln (SE) • Kristian Warren • Kujon • König • La La La • League Of Extraordinary Gentlemen (DK/US) • Less Win • LISERSTILLE • Lord Siva • Louis Rustum & tais. • Lovespeed • Lower • Lowly • Lucy Love • Lydmor • M.C. Hansen • Mads Langer • Maskinvåd • Mistaken for Strangers • Mont Oliver • My Heart the Brave • Naked m. Pernille Rosendahl, Lucy Love, Frederik Vedersø & Mads Damsgaard Kristensen • Nanna Schannong • Naomi Pilgrim (SE) • Negash Ali • Nelson Can • No Mans Land • Nordens Tone • Nordklang Sessions • NORDLYD feat. Ane Brun, Mikael Simpson & Alice Boman (NO/DK/SE) • NovemberDecember • Nu skal vi more os • Oh Purity in Watching Landscapes • Panamah • Paradis session: Chorus Grant • Paradis session: Ida Wenøe • Paradis session: Mads Björn • Paradis session: S. Westmark • Per Christian Frost Band m. Esther Maria & Mike Andersen • Pet The Preacher • Phenix • Pine Ridge • PowerSolo • Psyched Up Janis • Quick Quick Obey • Recho live concerts: Minds of 99 • Recho live concerts: Negash Ali • Recho live concerts: Reptile Youth & Mikael Simpson • Recho live concerts: Spillemændene • Reptile Youth • Ring them Bells • Rock Loge • ROCQAWALI • Rough Days For Diamond Trade • Scarlet Pleasure • Schultz and Forever • Sea Change (NO) • Sekuoia • Shiny Darkly • Skammekrogen • Sleep Party People • SNAVS • Sne • Songwriter Lounge • Sonja Hald • Spillemændene • Stine Bramsen • Story Music m. Teitur • Sumie (SE) • Søren Ulrik Thomsen & Det Glemte Kvarter + Århus Sinfonietta • Teen Beams • Tellavision (DE) • The Attic Sleepers • The Awesome Welles • The Blue Van • The Broken Beats • The Culture in Memoriam (SE) • The Eclectic Moniker • The Future’s Dust (NL) • The Malpractice • The Minds of 99 • The Mountains • The New Spring • The Portuguese Man of War • The Sandmen • The Slum Challenge • The White Album • The Woken Trees • Tired Tape Machine (SE) • Town Portal • Treefight for Sunlight • Truls (NO) • Tubelight (BE) • Turboweekend • Tusq (DE) • Ukendt Kunstner + S!vas + Gilli + Lord Siva • Vild $mith • Vivid Lines • VÖK (IS) • We Invented Paris (CH) • Xolo Island • Zhala (SE)

SPOT Festival 2013

A-laget • Abbaz • Alina Devecerski • Amin Karami • Ane Trolle • Artificial Brothers • Àsgeir Trausti • Baby In Vain • Before The Show • Benjamin • Beta Session with NOAH, The White Album and Stine Bramsen – feat. Ray Cokes • Bloodgroup • Boho Dancer • Broke • Broken Beats • Broken Twin • By The Patient • Camilo & Grande • Cancer • Christian Hjelm • City Syd • Cody • Complexity • Complicated Universal Cum • CTM • Dad Rocks! • Dangers of the Sea • Darling Don’t Dance • Dead Young Oaks • Dean Thomsen • Death Valley Sleepers • Deathcrush • Den Fjerde Væg • Den Sorte Skole • Dinner • DJ Static • Dreamers Circus feat. Kristian Leth • Echo Me • Eggs Laid By Tigers • Einer Stray • Fallulah • Far Away From Fiji • Flødeklinikken • Folkeklubben • Fossils • Foyn Trio • Ginger Ninja • Go Go Berlin • Golden Kanine • Halasan Bazar • Hamferd • Helhorse • Helmet Compass • Helsinki Poetry • HighasaKite • Ice Cream Cathedral • Ilang • Indians • Ivory & Gold • Jeppe Just Instituttet • Jonas Alaska • Kadie Elder • Kamilla Amélie • Kejthåndet • Kiki Pau • Kinck • Kirstine Stubbe Teglbjærg • Kissaway Trail • Kites and Komets • Kristina Renée • Linkoban • Lulu Rouge • Madame Indigo • Mads Beldring • Maria Timm • Mariam The Believer • Marie Key • Maskinvåd • Mathilde Savery • Mechanical Bird • Mix-Up Culture Works presents: Gold Lip + Al Benedict • Mont Oliver • Mother Lewinsky & DUEN • Mzunga Kichaa • MØ • NAKED feat. Barbara Moleko, Stine Bramsen, Christian Hjelm, Claus Hempler og Gustav Ljunggren • Natalia Lafourcade • Nelson Can • NOAH • NORDLYD feat. Søren Huss, Siri Nilsen & Mariam Wallentin • Nordpå • Ocean View • Odd Collection • Orgie-E • Ouananiche • P3 Session: Ane Trolle, Sebastian Lind, Topgunn • Panamah • Paper Tigers • Penny Police • Point Blank • PRE-Be-UN • Schultz And Forever • Sebastian Lind • Simian Ghost • Six City Stomper • Slowolf • So-so Echo • SPOTonFolk hootenanny • Sukker Lyn • Synd og Skam • Tako Lako • The Floor Is Made Of Lava • The Good The Bad • The Malpractice • The Minds of 99 • The Wands • The White Album • Tomas Barfod • Topgunn • Turboweekend • Ulvetimen • Vild $mith • Vinnie Who • We Invented The Night • We Were Born Canaries • When Saints Go Machine • Yast • Yo Felles • Young Dreams • YOUROLAND

SPOT Festival 2012

Aersoul • Age Of Giants • Akat • Alphabeat • Altmodisch • Annasaid • Asbjørn • Aura Dione • Babylove & The Van Dangos • Battlekat • BlueSPOT Aarhus • BlueSPOT Esbjerg • BlueSPOT Excite • BlueSPOT København • BlueSPOT Odense • Boho Dancer • Bottled In England • Carlis • Choir of Young Believers • Chorus Grant • Christopher • CopCol – live reworked by T. Finland & Mikkel Meyer • Copenhagen Beta: Noah • Copyflex • Daniel Norgren • Dig og Mig • Dixone • DJ Er Du Dum Eller Hvad • Donkeyboy • Dying Dyveke • ELOQ • Freja Loeb • Garish • Ginger Ninja • Green Pitch • Hannah Schneider • Hanne Kolstø • Hypertext • I Got You On Tape • Ida Gard • IKI • Ila Auto • In Memoirs • Indiana Dawn • Joelito • Jonas Alaska • Kap Kap • Karrierekanonen • Keith Canisius & The Holy Dreamers • Kirsten & Marie • Klumben & Raske Penge • Kristina René • Kúra • Ladylion • Larsen & Furious Jane • Lay Low • LCMDF • Linkoban • Lovespeed • Mads Björn • Mads Langer • Marius • Marybell Katastrophy vs. Nils Frahm • Masha Qrella & Dangers of the Sea • Mellemblond • MENEO • Mike Sheridan • My Buba & Mi • MØ • Nabiha • Naja Rosa • NAKED feat. Ane Trolle, Johan Olsen, Silas Bjerregaard, Clara Sofie og Gustav Ljunggren • Nikolaj Nørlund • NovemberDecember • Of The Wand & The Moon • Orange Extended • P3 Sessions • P6 Beat DJ-team • Papir • Prins Póló • Rangleklods • Rasmus Walter • RebekkaMaria & The Hymnboy • Reptile Youth • RETHINK • Rising • Rosemary • Rum 37 • Sakaris • Savage Rose • Schultz And Forever • Shaka Loveless • Shiny Darkly • Simon Says No! • Sky Architects • Slagsmålsklubben • Slayer Big Band Project – feat. Aarhus Jazz Orchestra & C.C.J.O. • Snake & Jet’s Amazing Bullit Band • Sóley & Darkness Falls • Sóley • Spillemændene • Spleen United • Stoffer & Maskinen • Strøm Warm-up • Subscape feat. Rod Azlan • Sun River • SVIN • Svøbsk & Michael Møller • Søren Dahl Jeppesen Quartet • Tako Lako + special guests • Taragana Pyjarama • The Echo Vamper • The Eclectic Moniker • The Luna Boots & Esther Maria • The Megaphonic Thrift • The Raveonettes • Thee Attacks • Thomas Madvig & Kristian Kjøller • Tim Christensen And The Damn Crystals • Trepac • Ulige Numre • Venue Lab • Veronica Maggio • Vessel • VETO • Wafande • Waldo & Marsha • WAY UP NORTH • xxxy • Young Dinosaur • Zebra And Snake

SPOT Festival 2011

4 Guys From The Future • Akiri / B6 • Alcoholic Faith Mission • All I Know • Anna von Hauswolff • Asbjørn & the Strange Ears • Asbjørn Toftdahl • Ashiq Qurban • Bernhoft • Big Basco • Bigbang • Blood Sweat Drum ’n’ Bass Big Band • Bon Homme • Brother Grimm • Budam • CallmeKat / Erika Spring • Cemetary • Choir of Young Believers • Cody • Copenhagen Beta: Sarah West • Copenhagen Beta: Silja • Copenhagen Beta: Öberg • Dad Rocks! • Darkness Falls • Deer Bear • Dikta • Dish • Dj Disse • Drone • Elou Elan • Emma Acs • Essence • F.U.K.T. • Fallulah • Fastpoholmen • Fatma Zidan • FCAN • Figurines • Fjelle • French Films • Frisk Frugt • From Sarah • Giana Factory • Girls In Airports • Glass Arena • HAM • Harry Gym • Helgi Jónsson • Helsinki Poetry • Hess Is More / Rasmus Zwicki • Honningbarna • Houssam Zamzam og Al Charq • Hymns From Nineveh • Iceage • Ida Wenøe • Il Tempo Gigante • India • Jenny Hval • Jenny Wilson featuring Tensta Gospel Choir • Jeremy Sparrow • jj • Julie Maria • Just a Number 05272011 • Karen Mose • Karrierekanonen • Kira and the Ghost Riders m. Peter Peter & GLAS (feat Marie Fisker) • Kiss Kiss Kiss / Ginga • Kiss Me Scarlet • KT Tunstall • KXP • Kynnes Kabale • Let Me Play Your Guitar / Talking To Turtles • Lucy Love • Mads Björn • Marie Fisker • Me And My Army • Messy Shelters • Mugison • Munich • My Evil Twin • Nabiha • NAKED feat. Kim Munk, Dorthe Gerlach, Steffen Westmark, Nabiha, Kira Skov og Gustaf Ljunggren • Neo Geo • Neufvoin • Niels Skousen • Nisennenmondai • Oh Land • Orka / Ben Osborne’s Noise of Art with The People Pile and Dec Shoes • Our Broken Garden • P3 Session: Treefight for Sunlight & Giana Factory • Pakalolo • Panamah • Peter Visti • Pil & Liv • Powersolo • Raised Among Wolves • Rangleklods • Rasmus Møbius • Rasmus Zwicki • Reptile & Retard • Rumpistol • Shanghai • She’s a Show • Siinai • Silas Bjerregaard • Simona Abdallah og Band Ane • Sleep Party People • Some Speak Of The Future • Stemmejernet • Tako Lako • Team Me • Teitur • The Malpractice • The Migrant • The New Spring • The William Blakes • This Is Head • Thulebasen • Thus: Owls • Treefight For Sunlight • Trusted Few • Vinnie Who • Waldo & Marsha • When Saints Go Machine • WhoMadeWho • Xander

SPOT Festival 2010

4 Fod • Agnes Obel • Alcoholic Faith Mission • Amanda Jenssen • Annika Aakjær • Apollo • Band Ane • Before The Show • Bel Esprit • Enni Hemm Hemm • Betting On The Mouse • Bjonko & Copenhagen Chalgija • Black City • Black Leather Machine • Catbird • Chimes & Bells • Claes Cem • Coco Moon • Cody • Critical Mass • Crystal Sky Butterfly • Dánjal • Dansk Fløde • Darling Don’t Dance • Deportees • Djosos Krost • Dokkedal/Dixen • Dúné • Dødning • Efterklang • Eim Ick • Elin Ruth Sigvardsson • Essence • Esther Maria & The Song Horse • Fallulah • First Aid Kit • FM Belfast • Frodegruppen 40 • Ghost Society • Ginger Ninja • Grammofunch • GRUP2000 • Habadekuk • Hal og Nikolaj • Houssam Zamzam • Howl Baby Howl • I Got You On Tape • I Was A Teenage Satan Worshipper • Johann Kristinsson • John Olav Nielsen & Gjengen • Jonathan Johansson • Julie Maria • K-lirr • Kandy Kolored Tangerine • Karrierekanonen • Kaspar • Kasper Spez • Kellermensch • Kenton Slash Demon • Kill Screen Music • Kim LAS • King’s Light Infantry • Kiss Kiss Kiss • Kissaway Trail • Lars and The Hands of Light • Let Me Play Your Guitar • Li Dinê • Little Yells Alot • Magnus fra Gaarden • Malrun • Maria Timm + Marie Frank • Maribel • Marie-Louise Munck • Mat Riviere • Melissa Horn • Mette Moestrup + Stellasound • Michael Falch • Mimas • Miss Li • Moddi • Moto Boy • Murder • Nabiha • Naja Rosa • Nordic CoWriters • P3 Session: Treefight for Sunlight & Giana Factory • Per Egland • Pinkunoizu • Plök • Pony The Pirate • Quadron • RebekkaMaria • Sandra Hakky • Scarlet Chives • Scarred By Beauty • Sebastian Lind • Shogun Kunitoki • Simona Abdallah • Slaraffenklang • Sleep Party People • Song for Wendy • Specktors • Stoffer & Maskinen • Striving Vines • Supershine • Surf In Stereo • Susanne Sundfør • The Blue Van • The Foreign Resort • The Kandidate • The Late Great Fitzcarraldos • The Link • The Lovin’ Flickknives • The New Heartaches • The Olympics • The Psyke Project • The River Phoenix • The Rumour Said Fire • The Sad Lovers • The Tiny • Thee Attacks • Thomas Dybdahl • Tim Lothar & Peter Nande • Tobias Stenkjær • Tremolo Beer Gut • Turboweekend • Twins Twins • Undarlegur • Underwater Sleeping Society • Vampire Blow • Villa Nah • Vinnie Who • Wazzabi • When Saints Go Machine • Wrong Side of Vegas

SPOT Festival 2009

A Kid Hereafter Special Edition • Absynthe Minded • Alloy Alloy • Are We Brothers • As We Fight • Atoi • Aura • Ave • Balstyrko • Baskery • Beta Satan • Bird • Birk Storm • Bodebrixen • Boil • Brum from Denmark • Butzback • Carpark North • Chin and the Ragga Pack • Choir of Young Believers • Cokiyu • Cours Lapin • Crocell • Daedalus • Dafuniks • Death By Kite • Deodato Siquir & Balanco • Diefenbach • Dìsa • ElectroJuice • Elisabeth • Emilíana Torrini • Emily and the Orgasm Addicts • Er De Sjældne • Exmortem • Fagget Fairys • For a Minor Reflection • Fra De Varme Lande • Giana Factory • Ginger Ninja • Hannah Schneider • Hanne Hukkelberg • Helene Blum & Harald Haugaard Band • Høgni • I Got You On Tape • I Was A King • Jacob Eriksen • Jarle Bernhoft • Joensuu • John Dear Mowing Club • Jooks • Junkyard Productions • Jørgen Teller / Lars Skinnebach • Kellermensch • Kira and the Ghost Riders m. Peter Peter & GLAS (feat. Marie Fisker) • Kiss Kiss Kiss • Le Corps Mince de Francoise • Leonora • Lucy Love • Mads Langer • Magtens Korridorer • Mamaes Babegenush • Maria Timm • Marybell Katastrophy • Messy Shelters • Mike Sheridan • MikkelModulerer/Marius • Minipli • Murmansk • Music for Modern Man • Must Go Radio • N*Grandjean • Negash Ali • Non+ • Nordic CoWriters • Oh Land •Oh No Ono • Ólafur Arnalds • Orka • Prins Nitram • Red Shifter • RocketToTheSky • Rubberhead Banditz • Rumpistol • Scamp • Sha La Las • Shining • Skammens Vogn • Supercharger • T.S. Høeg • Taxi Taxi! • The Asteroids Galaxy Tour • The Broken Beats • The Disciplines • The Green Lives • The Low Frequency In Stereo • The Megaphonic Thrift • The Olympics • The State, The Market and the DJ • The William Blakes • Tim Christensen And The Damn Crystals • Tone • Trolle//Siebenhaar • Turboweekend • Ufo Yepha • Valravn • Von Daler & Low Pressure • Walking Life • Wendy McNeill • When Saints Go Machine • White Pony • WhoMadeWho • Yann Tiersen • Yuko • zZz

SPOT Festival 2008

A Switchbox Tale • Aarhus E • Alain Apaloo • Alter Me • An Pierlé and White Velvet • Andi Almquist • Ane Brun + Nina Kinert • Anna Järvinen • Annika Aakjær • Are We Brothers • Asta Nielsen Towards the Light • Atoi • Aura • Belaj Kru • Blue Foundation • Boom Clap Bachelors • Boys in a Band • Breumm • Burhan G. • Celestine • Choir of Young Believers • Claus Beck-Nielsen Memorial • DAAU • Didium & the Black Bonnie Picture • Dixon Speed • Dúné • Efterklang • Eksamenskoncerter SPOT 2008 • ElectroJuice • F.U.K.T. • Familjen • Figurines • Gypsies feat James Loveless • Hafdis Huld • Henrik Jansberg Band • Hjaltalin • Hymns From Nineveh • Ingrid Olava • JoeAndHoney • Jong Pang • Kenneth Thordal • Klezmofobia • Kloak • Kresten Osgood & Indianerne • Le Fiasko • Lise Westzynthius • Liv Lykke & Jenno • Lizzie • Lucky Fonz III • Lystens Tone • Mads Wæhrens fortolker Henrik Nordbrandt • Maia Hirasawa • Majors • Marvel Hill • Men Among Animals • Michael Møller • Mikael K • Mike Andersen Band • Monkey Cup Dress • Murder • My Evil Twin • Nathan James & Ben Hernandez • No and the Maybes • Nordic CoWriters • One-Eyed Mule • Opopo • Our Broken Garden • Pauseland • Peter Sommer • Peter von Poehl • PILGRIMZ • Raunchy • Said the Shark • Salem Al Fakir • Slagsmålsklubben • Slaraffenland • Slow Club • SMALL • Snake and Jet’s Amazing Bullit Band • Snöleoparden • SoKo • Spejderrobot • SPOT Galla • Stalingrad Cowboys • Superfamily • Susanna • Sys • Szhirly • The Benefits • The Bronson Brothers • The Elephants • The Floor Is Made Of Lava • The Grand • The Late Parade • The Orchestra feat. Jomi Massage/Lars Møller • The Radio Dept. • The Storm • The Tellers • THE WONG BOYS • Thomas Buttenschøn • Thorbjørn Risager • Tiny Jets • Turboweekend • UKON og Njurmännen • Under the Sherry Moon • Veto • Vincent Van Go Go • Voicst • Wang Wen • When Saints Go Machine • Wild Birds and Peace Drums

SPOT Festival 2007

[ingenting] • 1 2 3 4 • 18th Dye • Aheadahead • Alice Rose • Alphabeat • Analogik • Apartment • As In RebekkaMaria • Babylove & The Van Dangos • Band Ane • Beta Satan • BliGlad • Boat Man Love + Peter Sommer & Henrik Hall • Boys In A Band • Budam • Carion + Bjørn Svin • Carla Alexandar • Cherry Overdrive • CS Nielsen • Dead Kids • Deltahead • Dúné • Ebba Forsberg • Eivør Páldottir • El Ray • Elvira Nikolaisen • Entakt • Forest & Crispian • Franka • Green Concorde • Gypsies • Hatesphere • Haugaard & Høirup • Helgi Jonsson • HellraiserTen • Hush • Ibrahim Electric • Ida Corr • Instinkt • Janus Kodal & Turbulens • JazzKamikaze • Je m’apelle Mads & Bounty Niller • Jens Unmack • Johnson • Jøden • Katrine Ottosen • Kim And The Cinders • Lily Electric • Lo-Fi-Fnk • Love Is All • Magenta Skycode • Malene Mortensen • Maria Køhnke • Marit Larsen • Marybell Katastrophy • Mercenary • Metronomy • Mikkel Modulerer Marius • Moi Caprice • Mouritz/Hørslev Projektet • Morten Søndergaard & Schweppenhäuser/Thomsen • Munch & Munk • Murder • My Midnight Creeps • Nye Rør • Oh No Ono • On Trial • One-eyed Mule • Peter Laugesen & Singvogel • Pétur Ben • Port Largo • Prins Nitram • Racetrack Babies • Regina • Reykjavik! • Rhonda Harris • Rubik • Sambassadeur • Shout Out Louds • Simon Lynge • Slowtrainsoul • Speaker Bite Me • Spleen United • Stella Polaris DJs • Superego • Susanne Sundfør • Taxi Taxi! • The Blue Van • The Concretes • The Defectors • The Fashion • The Floor Is Made Of Lava • The Goo Men • The Kissaway Trail • The Lionheart Brothers • The National Bank • The Psyke Project • Tobias Fröberg • U$O • Viva Vertigo • Wazzabi + Frode Andersen • Vincent Van Go Go + Corpos Percussivos • William Hut • Zaki • Zoom feat. Eblis Alvarez + Per Vers

SPOT Festival 2006

200 • Aavikko • Alpha • Animal Alpha • Annaq Ternheim • As We Fight • Baby Woodrose • Bandapart • Bigbang • Blue Foundation • Brut Boogaloo • Camille Jones • Campsite • Causa Sui • Claus Hempler • Columbian Neckties • Copenhagen Saxophone Quartet • Davenport • David & The Citizens • Death To Frank Ziyanak • Dicte & The Sugarbones • Diefenbach • Dikta • Doí • Dúné • Elliot Brood • Emil de Waal Plus • Ensemble MidtVest • epo-555 • Figurines • F.U.K.T • Heidi Mortensen • Hell On Wheels • Hello Saferide • Holy Fuck • Högni Lisberg • Frida Hyvönen • I Am Bones • I Got You On Tape • Jomi Massage • Jonas • Junkyard Productions • Karina Kappel • Kira & The Kindred Spirits • KTU – Gunn, Kosminen, Mastelotto, Pohjonen • Laleh • Lampshade • Larsen & Furious Jane • Lisa Vegas • Lis Er Stille • Loney, dear • Mads Langer • Mani Sphinx • Marthe Valle • Mugison • Natasja • Next Life • Nicolai Dunger • Nicolai Funch • Nomadix • Noora Noor • Nordstrøm • Oh No Ono • Once Around The Park • Outlandish • Pato • Pellarin & Lenier • Per Vers • Karsten Pflum • Pinboys • Pluto • Powersolo • Randi Laubek • Rasmus Møbius • Rasmus Nøhr • Raunchy • Real Ones • Rock Hard Power Spray • Saybia • Sekten • Serena Maneesh • Slaraffenland • Sofus Forsberg • Spektr • Sterling • Sunday Drivers • Sugarplum Fairy • Surfact • Teitur • The Broken Beats • The Dreams • The Holiday Show • The Low Frequency In Stereo • The Magic Bullet Theory • The Royal Highness • Thom Hell • Thomas Buttenschøn • Tingsek • Track 72 • Trio Mio • Under Byen • Valravn • Varano • Venus • Vincent Van Go Go • Volbeat • WhoMadeWho • Whyte Seeds • Wolfkin • Yellowish

SPOT Festival 2005

Afenginn • Amalie Riis & Pernille Gunvad • Anderskov Accident • Ane Brun • Antophones • Aron • Ataf • Autofant • Barra Head • Bikstok Røgsystem • Blue Foundation • Camilla Munck / Moogie Johnson • Carpark North • Cartridge • Cleaning Woman • Clemens • Cloroform • Delicia Mini • Djosos Krost • Dungen • Ea Phillippa • Efterklang • Ehlers/Thejsen • Eivør Pálsdóttir • Emil Jensen • Entakt • Fat Beat Sound System • Jacob Fauerholt & Sweetie Pie Wilbur • Figura • Figurines • Flutronics • Funch • Geeza • Ghost Rocket • Gramski Beat • Gravy • Green Concorde • Green Pitch • Beth Hart • Hatesphere • I Got You On Tape • Ikscheeltaschel • Jackman • Jim Stärk • Julie • Karen • Kasper Tranberg Smalitet • Katamanto Highlife Orchestra • Kira & The Kindred Spirits • Kitty Wu • Kå • Lack • Lars Skjærbæk & Boat Man Love • Lena • LUX Spencers • m:u:s:t • Mads Langer • Mads Mouritz & Jacob Funch • Mambo Companeros • Marie Key Band • Mark Lind • Marvins Revolt • Melk • Mew • Mikael Simpson & Sølvstorm • Moi Caprice • Mold • Morild • Morten Abel • Nachwetch & Wabanag • Nicolai Munch • Odessa • Olesen-Olesen • Peter Sommer • Quit Your Dayjob • Rasmus Nøhr • Real Ones • Red Ink • Richard Lindgren • Rumpistol • Samsaya • Sarah Hepburn • Schack • Shungu • Sister Flo • Skambankt • Ske • Span • Spleen United • Stuen th. • Super Galore • Süperstar Orkestar • Surferosa • Susanna & The Magical Orchestra • The Alpine • The Bleeder Group • The Breakers • The Defectors • The Mopeds • The Psyke Project • The Royal Highness • The Tiny • Tina Dickow • Triårveræinne • Turbulens • Utah

SPOT Festival 2004

Alog • Amber • Angu • Anton Nikkilä & Alexei Borisov • Antophones • Baby Woodrose • Badun • Ben Horn • Bergman Rock • Catherine Tran • Coolsville • Claus Hempler • David & The Citizens • Dear • Diefenbach • Don Johnson Big Band • Duo • Kapow • Ephemera • Epo-555 • First Floor Power • Franka • Grand Avenue • Hush • Jab Mica Och El • Jogujo Circuit • Jokeren • José González • Joyce Hotel • Kaada • Kaptein Kaliber • Kill • Kira & The Kindred Spirits • Laaksko • Lake Placid • Lampshade • Larsen & Furious Jane • Leisure Alaska • Lupus • Maborosi • Magnet • Magnum 44 • Malkin Zany • Martin Ryum • Marvellous • Mellophone • Mnemic • Money Your Love • Moon Gringo • Moonbabies • Moose Matrix feat. Bjørn Svin • Mugison • Múm • Naut • Nephew • Nikolaj Nørlund & Rhonda Harris • Out of Phase • Per Hoier • Powersolo • Puzzleweasel • Rag City Dolls • Rasmus Møbius • Redrama • Ricochets • Salley Gardens • Sepiamusic • Sergeant Petter • Serras • Silver • Simon Lynge • Sodastar • Sondre Lerche • Span SPEKTR • Static & Nat Ill • Stella Polaris • Stine Michel • Stomped • Teitur • Teppop • The Blue Van • The Burning Primitive • The Fashion • The Magic Bullet Theory • Thomas Dybdahl • Tiger Tunes • Tim Christensen • Tobias Trier • Tue West • Tys Tys • Utah • Virgo • Zaki

SPOT Festival 2003

Aim • Apparat Organ Quartet • B&B International • Ben Horn • Bjørn Berge • Bug Powder • Camilla Munck • Carl K feat jazzy guest stars • Carpark North • Case • Catbird • Claus Hempler • Figurines • G- HA • Geisha • Glorybox • Hank • Hello Goodbye • Håkan Hellström • Instinkt • Jab Mica Och El • Jaga Jazzist • Je m’apelle Mads & Mette • Juncker • K.I.O.L. • Kaizers Orchestra • Kashmir • Kira & The Kindred Spirits • Kitty Wu • Last Days Of April • Lillystones • Limf • Love Julie • Ludwig Boess • Luke • Marie Frank • Mathias Grip • Mevadio • Mikael Simpson • Mofus • Moi Caprice • Oriental Mood • Petur • Phønix • Pleasure Machine • Pluto • Racing Ape • Ralph Myerz & The Jack Herren Band • Resisters • Slow Train • Snospray • Softporn • Sort Sol • Spleen United • St. Thomas • Steric • Superjeg • Supersilent • Swan Lee • Søndag • The Alpine • The Blue Van • Thomas Dybdahl • Tiger Tunes • TM & Alec Burton • Ugress • Wäldchengarten • Örtz

SPOT Festival 2002

Aida Nadeem • Barcode • Blue Foundation • Briskeby • Broken Beats • Carpark North • Century • Contemporánea • Dish • El Caco • Filip • Fulclub • Jerkstore • Junior Senior • Jupiter Day • Kent • Klondyke • Ida Kristin • Krøyt • Labrador • Lampshade • Lise Westzynthius • Marcus Winther-John • Mikael Simpson • Migo • Monopol • Moon Gringo • Morten Ehlers / Jonas Thejsen • Mouritz • Music For Dreams • Polkageist • Popfilter • Portland • Puddu Varano • Salvatore • SaraNoah • Saybia • Simon Lynge • Sondre Lerche • Sparkling • Sterling • Stine Larsen • Suburban Tribe • The Circus • The Crash • The Defectors • The Mopeds • The Orchestra • The Resistors • The Shades • The Teenage Idols • Teitur • Thau • Under Byen • Universal Funk • USO/LOC • Wynona • Xploding Plastix • Zar • Ørenlyd

SPOT en halv 2001

Allan Jensen • Anne Dorte Michelsen • Anne Dorte Michelsen & Helge Lilletvedt • Asger Techau-Mads Tunebjerg-Henrik Lindstrand-Kasper Eistrup • Beatass • Bjørn Svin • Claus Hempler • Dear • Elisabeth Gjerluff Nielsens • Ester Brohus • Garbo • Haugaard & Høirup • Jimmy Jørgensen • Jonz • Made in China • Malik-Nuka-Julie • Marie Frank • Michelle Birkballe • Natural Born Hippies • Pernille Rosendahl • Poul Krebs • Racing Ape • Signe & Atleterne • Snospray • Steffen Brandt • Tchando • Teitur Lassen • Tina Dickow • Tobias Trier

SPOT Festival 2000

Abdullah S • Anneli Drecker • Annione • Apulanta • Biosphere • Bronco Busters • Bumsestilen • Camille Jones • Carpark • Choci Loni • Copenhagen • Det Sejge Jydske • Diefenbach • Dipsomaniacs • Eskobar • Fuchsia • Fury • Garbo • Gas Giant • Gletscher • Good People • Her Aping • Indigo Sun • Inside the Whale All Star Band • Jacob Christoffersen Urban Jungle Jazzinnovation • Japaf • Jimi Tenor • Jomi Massage • Karoline Hausted & Band • Kenneth Thordal • Kitty Wu • Kvæg • Lisbeth Rysgaard • Live Electronic Jam • LoopTroop • Mazza 5 • Mew • Mikael Stegger • Mikkel Snorre • Mofus • Moon Gringo • Nautilus • Nikolaj Grandjean • Orquestra Llegó La Hora • Outlandish • Palooka • Pernille Gunvad • Randi Laubek • Rikke Lie Flensburg • Saybia • Shimoll • Slit • Spoke • Steric • Suck a Bug • Superheroes • Susi Hyldgaard • Swan Lee • Tania Viit • Thee Ultra Bimboos • The Burning Primitive • The Flaming Sideburns • Tobias Trier • Tumult • Uhrbrand / Lydom / Cahill • Wynona

SPOT Festival 1999

Aud Wilken • Baal • Bertine • Bigbang • Bjørn Svin • Claus Hempler • DJ Atle • DJ Nicka • DJ Shack • Envelope • Eskild Dohn • Fenja Menja • Fleron • Godspeed • Hoven Droven • Hush • Junior • Jupiter Day • Klakki • Kyed • Learning From Las Vegas • Lok • Magga Stina • Marie Frank • MC – Hár • Opiate • Oscar Danielsson / Daniel Bingert • Palace Of Pleasure • Poor Rich Ones • Prof. Scuba • Puls • Ray Wonder • Roda, Matheisen og Woods • Serras • Sigur Rós • Soul Quality Quartet • Sternklang • Sunny Face • Teitur • Tim Christensen • Tina Dickow • Trigbag • Vildensky

SPOT Festival 1998

Armstrong • Annette Bjergfeldt • Baal • Camden • Cirkus • Colorblind • Diva • DJ Quickstep • DJ Schack • Emotions • E.T.A. • Jonz • Joy Morgan • Kantaloop • Kikkert • Larryland • Las • Laundromat • Lovebites • Luksus • Malk de Kojn • Martin Preisler • Melanies • Melted • Miami • Mik Aidt • My First Valentine • Pass The Butter • Pernille Rosendahl • Peter Smith • Puddu Varano • Sator • Shanks • Shirtsville • Softporn • Solveig Sandnes • Song Island • Speaker Bite Me • Superfuzz • Superheroes • The Burning Primitive • Tina Dickow • Tokyo Combo • Under Byen • Whale

SPOT Festival 1997

Biff Baxter Band • Bjørn Svin • Bjørn Svin/ Cygnet Committee • Bloom • Cinnamon Sigh • Dawn Pirates • Deepfried Toguma • Dicte • Diva • DJ Conrad • Dreamscape • Düreforsög • Fielfraz • Goon • Hallå Då • Inside the Whale • James Thomas • Kashmir • Koxbox • Lime • Marie Frank • Mew • Miss Djax • Moi Caprice • Momb • Natural Born Hippies • Off to Austria • On Trial • Pockets • Pretty Maids • Psycked Up Janis • Puddu Varano • Quote Unquote • Randi Laubek • She Almost Said • Snuff Cameramen • Sorten Muld • The Jonz • The Sunbeam Band • Westwood • Yellowbellies

SPOT Festival 1996

A Sonic Incident • Alive and Bonk • Catharsis • Cinnamon Sigh • Closeminded • Concrete Puppet Frog • Corpus Mortale • Crash-site • Dang • De Marco • Die Unfrugtbare Äpfelbaum im Hintergarten • Dub Wise • Embellish • Faktaposen • FMD & KøligKaj • Gabsky and the Heavenly Orchestra • Girlfriend • Goldfinger • GOMP 88 • Gung Ho • Hallå Då • Headrush • Inter View • Kongehuset • Jolly Core • Kewpie Dolls • Kætter Kvartet • Littlefish • Los Bandidos • Lunar • Lust • Me’rang • Mean Abilene • Moose Cut Loose • My First Valentine • Oasum • Picnic med gæster: T.S. Høegh, Jeppe Saugmann, Mikkel Nordsø og Peter Belli • Pidgeon Party • Porcelain • Roundabouts • Sacrificial • She Almost Said • Sigurd and the Cigars • Slightly Annoyed • Sub Rosa • Sund Fornuft • SuperFuzz • Supersilent • Suspected Hippies In Transit • Sweet Boys • Tangelroots • Telling Of A Grassfield • The Burning Primitive • The Cavemen • These Hands • Thing • Tom’s Tired • TUB • Typhus Mary • Watership • WOB

SPOT Festival 1995

Ahorn-Laundromat • Baden-Powell • Bobfaced Betty • Buttfuck • Calcutta Anazamama • Canela • Charade • Coitus Interruptus • Corpus Mortale • De Buur • Death Tothe • Die Herren • Downdraft • Dream Machine • Dub Wise • Eidetic • Embryo • Eugene • Eurecha • Frozen Sun • Grand Moff Tarkin • Gung Ho • Harboøre Holiday • Humleridderne • Ibens • Insaints • Jolly Core • José Carlos II & Bambamoleque Band • KMA – P.A.T.R.I.O.T.S • Kick The Kangaroo • Laundromat • LP´s Blues Band • Malene Langborg & Friends • Mary Me Joseph • Mew • Moses O’Jah • Nearly Died Laughing • Neon Jesus • New Amsterdam • One • Pigeon Party • Radi8 • Redrum • Runes • Screamin’ Blue • Shiner • Sial • Spearib Joblin • Stubbern Vibes • Spy Nation • Svovl • Søren Vandborg Band • Tchando • The Providence • Wanted 4 Acid • Yetis On Fire • Zeroes & Ones

SPOT Festival 1994

3rd Time Around • Barfalot • Beat Around The Bush • Biff Baxter Band • Bloom • Creamy Beaver • De Sidste Mohikanere • Embellish • Embryo • Grendl • I.N.D.I.K.A.T.O.R. • New Amsterdam • Our 15 Minutes • Pacific Race • Paper Flames • Patricia Panting • Peanut Pump Gun • Raisin’ Jane • Ring’s End • Ruby Fruit Jungle • Scott Maddox • Stubborn Vibes • Tritonus • Tulp